Mały dług? Komornik nie będzie mógł licytować mieszkania

autor: Patryk Słowik11.02.2020, 07:08; Aktualizacja: 11.02.2020, 07:09
Przede wszystkim, zdaniem Marcina Warchoła, trzeba zakazać egzekucji z nieruchomości, gdy dług stanowi zaledwie ułamek wartości lokalu mieszkalnego, który miałby iść pod młotek

Przede wszystkim, zdaniem Marcina Warchoła, trzeba zakazać egzekucji z nieruchomości, gdy dług stanowi zaledwie ułamek wartości lokalu mieszkalnego, który miałby iść pod młotekźródło: ShutterStock

Zakaz egzekucji z nieruchomości, ograniczenia w sprzedawaniu długów i lepsza kontrola komornicza. Takie pomysły ma pełnomocnik rządu ds. praw człowieka na polepszenie sytuacji osób, które wpadły w finansowe tarapaty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • aaaa(2020-02-11 09:32) Zgłoś naruszenie 198

  Według Pana Ministra dłużnik jest osobą pokrzywdzoną. Zaskakujące spostrzeżenie. Przecież mamy odsetki maksymalne. Komornicy mogliby rozwiązać wiele problemów wymiaru sprawiedliwości ale do tego potrzeba wsparcia ministerstwa a nie ciągłego ataku, że są źli bo wykonują swoje obowiązki. Przypominam, że komornicy działają w oparciu o prawomocne wyroki sądów i ich obowiązkiem jest wymierzenie sprawiedliwości poprzez ich egzekucję. Bez tego to nawet Sądy są niepotrzebne.

  Odpowiedz
 • Jurek7(2020-02-11 16:31) Zgłoś naruszenie 90

  Czy te zasady będą dotyczyć też egzekucji skarbowej i dlaczego nie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Czesio(2020-02-11 16:58) Zgłoś naruszenie 83

  Ja mam propozycję dla tzw. racjonalnego ustawodawcy. Zwiększcie skuteczność egzekucji, a nie ją co ustawę obniżacie. Firmy windykacyjne istnieją wyłącznie dlatego, że wierzycielowi pierwotnemu nie opłaca się egzekwować samemu. Bo wie że skuteczność to 20% i za 4 lata. Dlatego sprzedaje wierzytelność za niski procent podmiotowi trzeciemu. Gdyby wierzyciel pierwotny wiedział, że swoją wierzytelność prawie na pewno odzyska, to by nikomu jej nie sprzedawał, bo wolał by odzyskać 80% niż sprzedać za 20%. Proste. I wtedy wszystkie firmy windykacyjne, oraz związane z nimi patologie, znikną z rynku bo nie będzie się opłacało ich funkcjonowanie. Proste.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czarekmat(2020-02-11 11:56) Zgłoś naruszenie 81

  Jest mały dług? nie ma problemu poczekamy aż urośnie wtedy zabierzemy mieszkanie! Polak potrafi

  Odpowiedz
 • jaaa(2020-02-11 11:20) Zgłoś naruszenie 75

  Dawno temu widziałam sprawę, gdy pani miała sług wielkości dobrego samochodu, sądziła się lata całe, a potem nie płaciła. Wierzyciel był litościwy, zawierał ugody, ufał w obietnice, aż dług urósł na tyle, że sprzedano Pani dom, a i tak dług nie został w pełni pokryty. Lepiej szybciej prowadzić egzekucję, a wtedy dłużnik zapłaci mniej niż litować się nad dłużnikami doprowadzając do tego, że niepłacony dług urośnie do niewyobrażalnych granic.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-02-11 09:07) Zgłoś naruszenie 66

  Tzw. urzędnikom MS przypominam , że tzw. dług , to towar - a jego wartość , to cena , za jaką , ten towar , kolejny ścierwojad POzyskał ... M. innymi ... Aha , jak dotąd nie opublikowano ilości sprzedanych "dłużników" przez tzw. polskie banki - w całym , dotychczasowym okresie III Ż-RP ... No i nadal , e-sądy e-Kwiatka , funkcjonują w najlepsze ...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wojtek(2020-02-11 22:53) Zgłoś naruszenie 31

  W ogóle trzeba zlikwidować egzekucję i komorników. Przecież dłużnicy to uczciwi ludzie. Jak będą mieli pieniądze to zapłacą. A skoro nie płacą, to znaczy że nie mają. Przecież nie urodzą.

  Odpowiedz
 • ot co(2020-02-11 12:52) Zgłoś naruszenie 32

  Dojna zmiana z klerem jest zadłużona - wprowadzają w kraju chaos, bo nie potrafią ogarnąć całości. I tak w życiu też się te dwie kasty rządzą. O tym milczą, żreć chcą obie kasty za kilkoro i rachunków nie płacić.

  Odpowiedz
 • BOPE(2020-02-11 19:53) Zgłoś naruszenie 01

  Nie łatwiej umorzyć dekretem partii wszystkie długi i zlikwidować komorników :) - szybciej, taniej, notowania 75% poparcia etc. Skąd oni biorą tych mędrców w MS, ale wierzyciel będzie miał "fajny" plakat z orzełkiem.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-02-13 19:28) Zgłoś naruszenie 01

  Dziś akurat , MS korzystając z uprzejmości NCzas-u zapodał , iż lepiej jednak będzie , gdy dola od tzw. długów będzie wyższa . I , że lepiej będzie , gdy wpłynie szybciej . Pomijając intencje , i tak się cieszę , że oleum im zasuwa w pionie , a nie , jak wiosennikom ... w POziomie ...

  Odpowiedz
 • ennia(2020-02-11 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  U mnie komornik od 13 lat licytuje dom ,który były mąż " zabezpieczył" długami alimentacyjnymi. może ktoś mi doradzi co się da z tym zrobić ? Czy odzyskam swoje należności za pół domu?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane