statystyki

Romanowski: To agresor powinien martwić się o dach nad głową [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska05.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 05.02.2020, 09:10
Policjanci będą mieli ze sobą kwestionariusz z prostą instrukcją obsługi: w przypadku wystąpienia ryzyka zaznacz „x” w kratce. Na miejscu ustalą, czy doszło do aktu przemocy, czy użyto niebezpiecznego narzędzia, czy sprawca groził ofierze zabójstwem. Przy pozytywnej odpowiedzi na choćby jedno z tych pytań zastosują wobec sprawcy przemocy nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego.

Policjanci będą mieli ze sobą kwestionariusz z prostą instrukcją obsługi: w przypadku wystąpienia ryzyka zaznacz „x” w kratce. Na miejscu ustalą, czy doszło do aktu przemocy, czy użyto niebezpiecznego narzędzia, czy sprawca groził ofierze zabójstwem. Przy pozytywnej odpowiedzi na choćby jedno z tych pytań zastosują wobec sprawcy przemocy nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy wprowadzającej natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej, w tym nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę, najprawdopodobniej w marcu trafi pod obrady Sejmu - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Zgodnie z projektem patrol policji jedzie na interwencję domową. Zastaje sytuację trudną, ale jak ma ocenić, czy trzeba wyprowadzić agresora na dwa tygodnie z domu?

Policjanci będą mieli ze sobą kwestionariusz z prostą instrukcją obsługi: w przypadku wystąpienia ryzyka zaznacz „x” w kratce. Na miejscu ustalą, czy doszło do aktu przemocy, czy użyto niebezpiecznego narzędzia, czy sprawca groził ofierze zabójstwem. Przy pozytywnej odpowiedzi na choćby jedno z tych pytań zastosują wobec sprawcy przemocy nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego. Osobna część kwestionariusza dotyczy sytuacji, gdy w domu są dzieci. Dokument nie pozostawia miejsca na interpretacje oraz domysły. W obliczu przemocy domowej trzeba reagować zdecydowanie i tak, aby sprawca nie mógł później manipulować informacjami przed sądem.

Co w sytuacji, gdy właścicielem mieszkania jest sprawca przemocy?

Prawo własności jest chronione konstytucyjnie, jednak kwestia jego czasowego ograniczenia nie może być stawiana wyżej niż dobro ofiary i całej rodziny. Nie mówimy tu o wywłaszczeniu, lecz o przejściowym ograniczeniu korzystania z nieruchomości.

Obecny art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie daje już możliwość orzekania przez sądy, aby sprawca opuścił wspólny dom…

Dotychczasowe regulacje antyprzemocowe nie działają dobrze. Sądy w sprawach dotyczących przemocy domowej orzekają stanowczo zbyt wolno. Nowe uprawnienia policji dają możliwość reakcji natychmiastowej. Obecne przepisy były tak sformułowane, że sądy stosowały je tylko wtedy, gdy sprawca i osoba pokrzywdzona przebywali razem w mieszkaniu. Jeśli przykładowo matka z dziećmi z niego uciekła, nie można było ich już zastosować. Ten projekt to zmienia. Policja wyda sprawcy nakaz opuszczenia mieszkania nawet wówczas, kiedy wybiegnie przestraszony przyjazdem patrolu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Pesymista(2020-02-05 16:01) Zgłoś naruszenie 202

  Witamy w państiw totalitarnym w którym prawo domniemania niewinności poszło w kąt :). Zmiana przepisów pod kątem patologii. Póżniej dziwić się że nikt nie chce sie żenić. Dzietność spada, ale spokojnie nasz socjalistyczny nierząd sprowadzi masowo ludzi z różnych zakątków globu aby czynnie walczyć z problemami które sam stworzył BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Stop nienawizci wobec mezczyzn (2020-02-09 11:41) Zgłoś naruszenie 90

  Taka patologiczna ustawa funkcjonuje juz w Hiszpanii gdzie z automatu mezczyzni sa wyrzucani na bruk z wlasnych mieszkan. Policjant nie ma kompetencji zeby rozstrzygac czy doszlo.do przemocy wiec z "automatu" wyrzuci mezczyzne na bruk w obawie o wlasne bezpieczenstwo. Ten mechanizm.jest skuteczny w izilowaniu niewygidnego meza od dzieci. Bylem.ofiara falszywych oskarzen o przemoc.gdzie z AUTOMATU mezczyzna staje sie sprawca. Gdyby nie ukryta kamera i nagranie komorka hylbym. W wiezeniu.

  Odpowiedz
 • Nikola(2020-02-09 18:05) Zgłoś naruszenie 70

  Mezczyzni beda sie bali zawierac trwale zwiazki i zakladac rodziny z obawy o wlasne bezpieczenstwo i zycie . W 1 minucie moga stracic dorobek zycia ,moga zostac falszywie oskarzenii przez zone ,partnerke ,co w Polsce jest nagminne i bezkarne . Dzietnosc kraju spadnie do zera ,bo to mezczyzna stanowi o dzietnosci . To takie proste . Zenada !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Orwell(2020-02-09 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wpiszcie w Google: Orwell w Hiszpanii Tam jest opisane co się dzieje po wprowadzeniu takich zmian.

  Odpowiedz
 • thor(2020-02-09 18:35) Zgłoś naruszenie 00

  PiS nazywający się prawicową pro rodzinną partią chce wprowadzić pomysł z najbardziej radykalnych lewacko feministycznych rządów, który doprowadził do spadku dzietności i ilości zawieranych małżeństw w Hiszpanii, gdzie udowodniono, że większość mężczyzn, którzy stracili dobytek życia byli fałszywie oskarżani, brawo. Na co procesy sądowe i dowody, wystarczy tylko, że kobieta coś powie, tak jak żona Deppa, co nie? Jak dobrze, że się nie ożeniłem.

  Odpowiedz
 • ac(2020-03-08 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  Zrobili to PRZED wyborami - widać nie boją sie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane