statystyki

Koszty sądowe niekiedy można rozłożyć na raty, umorzyć albo odroczyć [WZÓR WNIOSKU]

autor: Anna Borysewicz09.02.2020, 18:00; Aktualizacja: 09.02.2020, 18:02
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Występując o umorzenie należności sądowych, trzeba wykazać, że ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, nie jest się w stanie ich uiścić, a ich ściągnięcie spowodowałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla dłużnika bądź jego rodzinyźródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przegrałem sprawę sądową, w wyroku zasądzono ode mnie na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego kwotę 6 tys. zł z tytułu kosztów sądowych. Nie stać mnie na ich poniesienie. Od sześciu miesięcy właściwie nie osiągam żadnych dochodów. Czy mogę zatem domagać się umorzenia płatności, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

Zapłata należności Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonych kosztów sądowych może być, na wniosek dłużnika, rozłożona na raty (w sytuacji suma wynosi minimum trzykrotną wysokość opłaty podstawowej), umorzona w całości bądź w części albo odroczona (do dwóch lat, a wyjątkowo – do trzech lat). Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeżeli natychmiastowe płatności ściągnięcie byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub groziłoby dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami. Przy czym te dwie ostatnie opcje mogą być cofnięte przez sąd w razie stwierdzenia, że nie istnieją już okoliczności, które uzasadniały skorzystanie z nich. Podkreślić również należy, że niezapłacenie którejkolwiek raty w terminie powoduje natychmiastową wymagalność pozostałej części należności.

Występując o umorzenie należności sądowych, trzeba wykazać, że ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, nie jest się w stanie ich uiścić, a ich ściągnięcie spowodowałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla dłużnika bądź jego rodziny. Obligatoryjnym załącznikiem do omawianego wniosku jest (składane na formularzu) oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Prośbę o umorzenie płatności, rozłożenie jej na raty albo odroczenie terminu jej uiszczenia kieruje się do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji, który wydaje w tej sprawie zarządzenie. Omawiany wniosek może również rozstrzygnąć kierownik ośrodka zamiejscowego sądu lub przewodniczący wydziału zamiejscowego sądu. Czynności w tej sprawie, lecz jedynie fakultatywnie – na zarządzenie prezesa sądu rejonowego lub okręgowego – wykonuje referendarz sądowy. Na zarządzenie tego ostatniego przysługuje skarga do sądu.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane