statystyki

Spór o wymiar sprawiedliwości: Pogłębia się rozdźwięk pomiędzy rządem a SN

autor: Piotr Szymaniak, Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki27.01.2020, 07:32; Aktualizacja: 27.01.2020, 07:41
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Obóz sprawujący władzę kwestionuje legalność działań Sądu Najwyższego. Zarzuca sędziom obronę swoich branżowych przywilejów.

PiS, rząd i Pałac Prezydencki analizują skutki czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Oficjalne stanowisko obozu polega na podważaniu uchwały. Najdalej poszedł minister sprawiedliwości. Na stronie jego resortu zawisł komunikat, w którym napisano, że „do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie wolno podejmować działań w tej sprawie. Uchwała SN jest więc z mocy prawa nieważna”. W rządzie pojawiały się opinie, że Zbigniew Ziobro poszedł za daleko.

– Choć zgadzamy się z ministrem, to nie on jest od stwierdzania nieważności uchwał – mówi osoba z rządu. To jedna z przyczyn, dla których premier dzień po uchwale złożył wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których zapadła uchwała SN. Po decyzji SN politycy PiS mają pokazywać jego działanie jako obronę przez środowisko sędziowskie swoich przywilejów – tłumaczy polityk PiS.

W tym tonie tłumaczył działania PiS dla „Bilda” Jarosław Kaczyński. – Przeważnie to przywileje z systemu komunistycznego, które sędziowie chcą zachować. Sądy chronią przedstawicieli tych środowisk nawet w oczywistych i skandalicznych przypadkach – przekonywał Kaczyński. PiS liczy, że sytuację zmieni wejście w życie ustawy dyscyplinującej, którą Sejm ostatecznie uchwalił w czwartek i która czeka na podpis prezydenta. Andrzej Duda podejmie decyzję najpewniej po obchodach wyzwolenia obozu w Auschwitz.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane