statystyki

Spór o wymiar sprawiedliwości: Pogłębia się rozdźwięk pomiędzy rządem a SN

autor: Piotr Szymaniak, Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki27.01.2020, 07:32; Aktualizacja: 27.01.2020, 07:41
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Obóz sprawujący władzę kwestionuje legalność działań Sądu Najwyższego. Zarzuca sędziom obronę swoich branżowych przywilejów.

PiS, rząd i Pałac Prezydencki analizują skutki czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Oficjalne stanowisko obozu polega na podważaniu uchwały. Najdalej poszedł minister sprawiedliwości. Na stronie jego resortu zawisł komunikat, w którym napisano, że „do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie wolno podejmować działań w tej sprawie. Uchwała SN jest więc z mocy prawa nieważna”. W rządzie pojawiały się opinie, że Zbigniew Ziobro poszedł za daleko.

– Choć zgadzamy się z ministrem, to nie on jest od stwierdzania nieważności uchwał – mówi osoba z rządu. To jedna z przyczyn, dla których premier dzień po uchwale złożył wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których zapadła uchwała SN. Po decyzji SN politycy PiS mają pokazywać jego działanie jako obronę przez środowisko sędziowskie swoich przywilejów – tłumaczy polityk PiS.

W tym tonie tłumaczył działania PiS dla „Bilda” Jarosław Kaczyński. – Przeważnie to przywileje z systemu komunistycznego, które sędziowie chcą zachować. Sądy chronią przedstawicieli tych środowisk nawet w oczywistych i skandalicznych przypadkach – przekonywał Kaczyński. PiS liczy, że sytuację zmieni wejście w życie ustawy dyscyplinującej, którą Sejm ostatecznie uchwalił w czwartek i która czeka na podpis prezydenta. Andrzej Duda podejmie decyzję najpewniej po obchodach wyzwolenia obozu w Auschwitz.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane