Przypadek mniejszej wagi zasługuje na karę. Prokurator jednak z dyscyplinarką

autor: Szymon Cydzik16.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:13
Dwa najnowsze wyroki mogą więc być początkiem nowej linii orzeczniczej

Dwa najnowsze wyroki mogą więc być początkiem nowej linii orzeczniczejźródło: ShutterStock

Mimo że zaniechanie prokurator nie wywołało nieodwracalnych skutków w postaci przedawnienia, ukarano ją naganą.

Izba Dyscyplinarna SN rozpatrzyła sprawę śledczej, która dopuściła się zaniedbań w postępowaniu. Najpierw przez 7 miesięcy nie przedłużała śledztwa i nie sprawowała nad nim nadzoru, a potem przez następne osiem nie wznowiła postępowania, mimo że upadły przesłanki do jego zawieszenia. Została za to ukarana karą porządkową przez przełożonego. Złożyła odwołanie od jego decyzji i sprawa trafiła do sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym.

Ten uznał, że do deliktu doszło, naruszenie przepisów było bowiem oczywiste i rażące. Odstąpił jednak od wymierzania kary, gdyż uznał sprawę za przypadek mniejszej wagi, jako że opóźnienie w śledztwie nie wywołało nieodwracalnych skutków dla jego powodzenia. Od tego orzeczenia odwołał się prokurator generalny, wskazując na rażącą niewspółmierność kary (czy raczej jej braku) do czynu.

Reprezentujący go rzecznik dyscyplinarny PG, prok. Marek Woźniak, wskazał, jak pojęcie „przypadku mniejszej wagi” jest definiowane w orzecznictwie. Otóż do jego stwierdzenia trzeba wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności podmiotowe i przedmiotowe, a w szczególności szkodliwość czynu dla społeczeństwa i prokuratury jako grupy zawodowej. Ta musi być większa niż znikoma (wówczas bowiem w ogóle nie ma deliktu), ale też mniejsza niż w zwykłych przypadkach. Ponadto znaczenie ma w tym wypadku rodzaj winy oraz rozmiar i charakter szkody.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane