Walka o utajnienie majątku sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.01.2020, 07:28
Co do zasady oświadczenia majątkowe sędziów są jawne. A to oznacza, że każdy zainteresowany może sprawdzić stan posiadania dowolnie wybranej osoby. Wystarczy, że wejdzie na stronę odpowiedniego sądu apelacyjnego. Ale od tej reguły są wyjątki. Zdarza się, że dokumenty są utajniane (np. w internecie nie zapoznamy się z oświadczeniem jednego z 20 orzekających w Sądzie Okręgowym w Przemyślu).

Co do zasady oświadczenia majątkowe sędziów są jawne. A to oznacza, że każdy zainteresowany może sprawdzić stan posiadania dowolnie wybranej osoby. Wystarczy, że wejdzie na stronę odpowiedniego sądu apelacyjnego. Ale od tej reguły są wyjątki. Zdarza się, że dokumenty są utajniane (np. w internecie nie zapoznamy się z oświadczeniem jednego z 20 orzekających w Sądzie Okręgowym w Przemyślu).źródło: ShutterStock

Przed sądem administracyjnym toczy się precedensowy proces. Sędzia podważył decyzję ministra sprawiedliwości o odtajnieniu informacji o jego stanie posiadania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • ?(2020-01-13 18:03) Zgłoś naruszenie 43

  Sędzia to wykwalifikowany urzędnik utrzymywany z podatków. Jego majątek ma być jawny tak jak każdego urzędnika. Czyli posła, senatora, ministra, generała, partyjnych i kleru katolickiego /choć co do świętych kolaborantów Rzymu jawny nie jest/. Jestem za niezawisłością w orzekaniu, przeciw ustawie kagańcowej ale za jawnością majątkową też. Kiedy dojna zmiana rozliczy Biereckiego ze Skok-ów, Banasia, Sawicza, tych co okradali ludzi ubogich /działacze PiS/, srebrne wieże, Rydzyka, Jędraszewskiego za szczucie, Głódzia za chlanie i pozostałych - od kiedy to urzędnicy różnych korporacji są ponad prawem?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rób(2020-01-13 14:23) Zgłoś naruszenie 26

  Żurek to jest autorytet

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nostradamus(2020-01-13 11:44) Zgłoś naruszenie 312

  no i to jest ta kasta PIS powinien wprowadzić ustawę że łapownictwo i złodziejstwo nie ulega przedawnieniu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wiola(2020-01-13 10:12) Zgłoś naruszenie 1911

  chce ukryć fakt, że bierze łapówki.......

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-01-13 09:20) Zgłoś naruszenie 1214

  właśnie, czego się boi, skoro uczciwie na ten majątek zarobił

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • RR(2020-01-13 08:51) Zgłoś naruszenie 1917

  Gdyby miał czyste sumienie co do pozyskanego majątku, nie chciałby utajnienia (chyba że jest pieniaczem). Poza tym, nigdzie nie jest publikowane dokładne określenie adresu nieruchomości, tylko ogólnie dom o wartości takiej i takiej, gotówka tyle i tyle itd. Co do przestępców, to wystarczy pojechać za sędzią, żeby zobaczyć gdzie mieszka więc argumentacja Żurka jest śmieszna.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane