statystyki

Czynności, które nie mieszczą się w prawie. Chodzi o pismo Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego

autor: Piotr Szymaniak18.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:20
ak informuje Prokuratura Krajowa, jej szef zobowiązał też śledczych do informowania o wszelkich przypadkach kwestionowania statusu sędziego wybranego przez nową KRS prokuratora regionalnego, który z kolei powinien niezwłocznie powiadomić rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

ak informuje Prokuratura Krajowa, jej szef zobowiązał też śledczych do informowania o wszelkich przypadkach kwestionowania statusu sędziego wybranego przez nową KRS prokuratora regionalnego, który z kolei powinien niezwłocznie powiadomić rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

W kodeksie postępowania karnego trudno znaleźć podstawę prawną dla działania, jakiego zażyczył sobie od podwładnych prokurator krajowy.

Chodzi o pismo Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego, które miało trafić do podległych mu jednostek. Jego dokładnej treści nie potrafiły jednak odtworzyć nawet osoby pracujące w gmachu przy Rakowieckiej, w którym mieści się PK. Jednak już strzępki informacji przekazane przez Ewę Bialik, rzeczniczkę prokuratury, wywołały poruszenie wśród śledczych.

– Prokuratura jako organ ustawowo powołany do strzeżenia praworządności zobligowana jest do reakcji na sprzeczne z konstytucją i ustawami działania dezorganizujące polski demokratyczny system wymiaru sprawiedliwości, związane z podważaniem przez sędziów statusu sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym lub sądach powszechnych – powiedziała Bialik Polskiej Agencji Prasowej. – W celu zapewniania prawidłowego porządku prawnego oraz ochrony interesów obywateli prokurator krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Wątpliwości co do statusu niektórych sędziów nasiliły się po tym, jak 5 grudnia Sąd Najwyższy – opierając się na wcześniejszym orzeczeniu TSUE – uznał, że Krajowa Rada Sądownictwa (która nominuje sędziów) nie jest niezależnym organem.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Kama(2019-12-18 09:12) Zgłoś naruszenie 226

  Ten rząd za nic ma prawo. Wg ich to zbędny balast, który im przeszkadza. Oni uważają , że prawo jest dla gorszego sortu aby ich dyscyplinować i karać.

  Odpowiedz
 • wjw(2019-12-18 14:23) Zgłoś naruszenie 91

  Cysorz Święczkowski wydał edykt...

  Odpowiedz
 • Doczekam(2019-12-18 12:13) Zgłoś naruszenie 63

  slyszale ze ludzie tlusci i otyli maja troche mniej komorek mozgowych i tu sie to potwierdza probuja a sejmowi prawnicy pisza ze to zgnilizna nie prawo

  Odpowiedz
 • gość(2019-12-18 15:53) Zgłoś naruszenie 51

  Ten mutant powinien gnić w lochu już dawno ale ...co się odwlecze to nie uciecze

  Odpowiedz
 • karma(2019-12-18 13:54) Zgłoś naruszenie 31

  Już niedługo ten spaslak bedzie gubil wagę na torze przeszkód jakiego razem z kundlami z sol pol.

  Odpowiedz
 • glos(2019-12-18 17:01) Zgłoś naruszenie 23

  Sądy powinny podlegać kontroli jak każdy inny urząd, ponieważ nie ma demokracji bez demokratycznej kontroli

  Odpowiedz
 • emeryt(2019-12-18 16:41) Zgłoś naruszenie 12

  Nawiedzeni prawnicy , barbarzyńcy prawni.....................

  Odpowiedz
 • romsom(2019-12-18 22:56) Zgłoś naruszenie 00

  Nasza Hania "kochana" Zdanowska nie pokazała się na manifestacji pod sądem w Łodzi, bo jest wierną wyznawczynią kropiwnickiego i tomaszewskiego, a w ogóle to pożąda kariery np premierzycy co jej się marzy, nawet po trupach! To straszna politykiera !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane