statystyki

Czynności, które nie mieszczą się w prawie. Chodzi o pismo Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego

autor: Piotr Szymaniak18.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:20
ak informuje Prokuratura Krajowa, jej szef zobowiązał też śledczych do informowania o wszelkich przypadkach kwestionowania statusu sędziego wybranego przez nową KRS prokuratora regionalnego, który z kolei powinien niezwłocznie powiadomić rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

ak informuje Prokuratura Krajowa, jej szef zobowiązał też śledczych do informowania o wszelkich przypadkach kwestionowania statusu sędziego wybranego przez nową KRS prokuratora regionalnego, który z kolei powinien niezwłocznie powiadomić rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

W kodeksie postępowania karnego trudno znaleźć podstawę prawną dla działania, jakiego zażyczył sobie od podwładnych prokurator krajowy.

Chodzi o pismo Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego, które miało trafić do podległych mu jednostek. Jego dokładnej treści nie potrafiły jednak odtworzyć nawet osoby pracujące w gmachu przy Rakowieckiej, w którym mieści się PK. Jednak już strzępki informacji przekazane przez Ewę Bialik, rzeczniczkę prokuratury, wywołały poruszenie wśród śledczych.

– Prokuratura jako organ ustawowo powołany do strzeżenia praworządności zobligowana jest do reakcji na sprzeczne z konstytucją i ustawami działania dezorganizujące polski demokratyczny system wymiaru sprawiedliwości, związane z podważaniem przez sędziów statusu sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym lub sądach powszechnych – powiedziała Bialik Polskiej Agencji Prasowej. – W celu zapewniania prawidłowego porządku prawnego oraz ochrony interesów obywateli prokurator krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Wątpliwości co do statusu niektórych sędziów nasiliły się po tym, jak 5 grudnia Sąd Najwyższy – opierając się na wcześniejszym orzeczeniu TSUE – uznał, że Krajowa Rada Sądownictwa (która nominuje sędziów) nie jest niezależnym organem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Kama(2019-12-18 09:12) Zgłoś naruszenie 236

  Ten rząd za nic ma prawo. Wg ich to zbędny balast, który im przeszkadza. Oni uważają , że prawo jest dla gorszego sortu aby ich dyscyplinować i karać.

  Odpowiedz
 • wjw(2019-12-18 14:23) Zgłoś naruszenie 101

  Cysorz Święczkowski wydał edykt...

  Odpowiedz
 • Doczekam(2019-12-18 12:13) Zgłoś naruszenie 73

  slyszale ze ludzie tlusci i otyli maja troche mniej komorek mozgowych i tu sie to potwierdza probuja a sejmowi prawnicy pisza ze to zgnilizna nie prawo

  Odpowiedz
 • gość(2019-12-18 15:53) Zgłoś naruszenie 61

  Ten mutant powinien gnić w lochu już dawno ale ...co się odwlecze to nie uciecze

  Odpowiedz
 • karma(2019-12-18 13:54) Zgłoś naruszenie 41

  Już niedługo ten spaslak bedzie gubil wagę na torze przeszkód jakiego razem z kundlami z sol pol.

  Odpowiedz
 • glos(2019-12-18 17:01) Zgłoś naruszenie 24

  Sądy powinny podlegać kontroli jak każdy inny urząd, ponieważ nie ma demokracji bez demokratycznej kontroli

  Odpowiedz
 • emeryt(2019-12-18 16:41) Zgłoś naruszenie 12

  Nawiedzeni prawnicy , barbarzyńcy prawni.....................

  Odpowiedz
 • romsom(2019-12-18 22:56) Zgłoś naruszenie 00

  Nasza Hania "kochana" Zdanowska nie pokazała się na manifestacji pod sądem w Łodzi, bo jest wierną wyznawczynią kropiwnickiego i tomaszewskiego, a w ogóle to pożąda kariery np premierzycy co jej się marzy, nawet po trupach! To straszna politykiera !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane