statystyki

Sędzia jest zobowiązany do stosowania konstytucji [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak16.12.2019, 11:04; Aktualizacja: 16.12.2019, 11:07
-  Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.

- Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.źródło: ShutterStock

-  Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.

Propozycja zaostrzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów wywołała ogromną burzę. Projektodawcy tłumaczą, że wzorują się na rozwiązaniach funkcjonujących we Francji czy w Niemczech. Podkreślają, że proponowane przepisy są nawet łagodniejsze.

W Polsce przestępstwa popełnione w zakresie sądownictwa są już typizowane. Ciągle obowiązuje kodeks karny, w którego rozdziale XXX wymienione są przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Jeśli popełniają je sędziowie, to odpowiadają karnie.

Tymczasem rozszerza się katalog przewinień dyscyplinarnych w ten sposób, że sędzia ma być karany za bezpośrednie stosowanie konstytucji. Przecież na mocy art. 8 ustawy zasadniczej sędzia jest zobligowany do stosowania jej bezpośrednio w celu wymierzenia sprawiedliwości. To w okresie PRL – kiedy mimo obowiązywania konstytucji praktycznie nie była ona stosowana – sędzia był związany ustawą. Sędzia nie stosował konstytucji z 1952 r., bo miała ona charakter nie tyle normatywny, ile ideologiczny i jako taka mało nadawała się do bezpośredniego stosowania. Po 1989 r., a zwłaszcza od 1997 r., kiedy to uchwalono obecnie obowiązującą ustawę zasadniczą, sytuacja jest radykalnie odmienna. Nie ma wątpliwości, że każda regulacja zawarta w niej jest wzorcem prawnie wiążącym dla każdego, wzorcem, który promieniuje na całokształt stosunków prawnych, w tym stosunków realizowanych w sądach. Sędzia jest więc zobowiązany do jej stosowania, jeśli dostrzega konflikt pomiędzy regulacją ustawową, jakiej ma użyć, a postanowieniami konstytucyjnymi. Jeśli tego nie zrobi, to występuje przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • KON-STY-TU-CJA(2019-12-16 13:26) Zgłoś naruszenie 21

    Sędzia nie może stać ponad prawem, a od tego czy coś jest konstytucyjne nie odpowiada SN tylko TK. Kropka Resztę spraw określają Ustawy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane