Przemeblowanie w sądach. Teraz PiS sięga po NSA

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki15.12.2019, 08:12; Aktualizacja: 16.12.2019, 08:12
Projekt PiS dotyczący sądów ma nie tylko dyscyplinować orzekających, lecz także zmniejszyć niezależność ostatniego z trzech najważniejszych sądów w Polsce

Projekt PiS dotyczący sądów ma nie tylko dyscyplinować orzekających, lecz także zmniejszyć niezależność ostatniego z trzech najważniejszych sądów w Polsceźródło: ShutterStock

Dyscyplinowanie sędziów, umocnienie zmian w wymiarze sprawiedliwości i pozycji sędziów wskazanych przez nową KRS czy zapewnienie bezkolizyjnego wyboru I prezesa Sądu Najwyższego – to główne cele projektu zgłoszonego przez posłów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • hucpa(2019-12-17 02:11) Zgłoś naruszenie 00

    jak używasz 2 x niestety (w krótkim tekście) - to = niemoc intelektualna ! już nic na to nie poradzisz .!

    Odpowiedz
  • Oblom(2019-12-17 00:32) Zgłoś naruszenie 31

    Obecnie w Polsce najwazniejsze jest zeby byc polsusznym parti lub kogos znac z tej wlasnie partii inaczej to nic niezalatwisz. Taka prawda niestety ale tez niewidze roznicy do innych rzadow polskich 3 RP. Niestety ale to jest 1 krok ku Polexitu.

    Odpowiedz
  • sluzbyiobywatel(2019-12-16 19:47) Zgłoś naruszenie 50

    "Bezpośrednim celem projektowanego rozwiązania jest zniesienie ochrony wymiaru sprawiedliwości i konstytucyjnych organów państwa przed atakami swoich własnych organów" wystarczy w ich tekst wsadzić słowo zniesienie, co zrobiłem, i dokładnie odpowiada celowi zmian.Teraz organy państwa będą mogły atakować sądownictwo.

    Odpowiedz
  • zaufanie to wyższa forma naiwności(2019-12-16 17:52) Zgłoś naruszenie 83

    z sędziami jak z.... medykami * - spróbujcie (również) ich * zdyscyplinować.. ( tzw górna półka buńczuczności i bezkarności ) - przekonacie co będzie się działo......?? te zawody paradoksalnie - zwane "społecznego zaufania" należało "pionować" już za czasów PRL-u.!!! niestety ....naiwne Społeczeństwo** - do dzisiaj ufa,wierzy, rozgrzesza .... ale racjonalnie (przyszłościowo) NIE MYŚLI i dlatego większość** - jest jak tabaka w ...rogu .!!! daje się "wydmuchać"....... Naiwność to najgorsza cecha charakteru.

    Odpowiedz
  • Inspektor(2019-12-16 11:11) Zgłoś naruszenie 37

    - za każde rozpoczęte 1000 zł sporu Minister Sprawiedliwości powinien kazać uiszczać tylko 1000 zł” Opłaty Sądowej „i 1000 zł dla Adwokata oraz 1000zl dla Rzeczoznawcy i to tylko w rejonowym. W apelacyjnym koszty potrajamy. Może wówczas ta "Wyższa Kasta" i palestra nażre się tej kasy .Tusk w przypadku wstecznie działającej i okradającej spracowanych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Ustawy POmostowej -robotników tak zatrudnianych za komuny...powiedział___w temacie kosztów: ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. i to jest Państwo Prawa -tak się załatwia sprawy sądowe -a niech zdychają . .PiS też podnosi -tylko dlaczego tam skromnie 200-300% -od razu z „grubej rury” .Dz U 2018.

    Odpowiedz
  • Emeryt 2019(2019-12-16 07:57) Zgłoś naruszenie 89

    Lepiej późno niż wcale...

    Odpowiedz
  • AAA(2019-12-16 07:11) Zgłoś naruszenie 115

    A podobno PAD jest niezależny od PIS-u;) .Jedyną nadzieję pozostala w rzeczywiście niezależnym Prezydentem. Tak wygląda Państwo kiedy do władzy dochodzą tacy, co im "się należy ". Czy my wyciagniemy wnioski z tej lekcji.

    Odpowiedz
  • Wodzu Ty masz leb(2019-12-16 05:16) Zgłoś naruszenie 92

    Sedziowie sluza wladzy i wladza oplaca sedziow. Pozorowane bezprawie jest korzystne dla przekretow wysokich urzednikow panstwowych. Tak sie robi kase i tak sie bogaci. Państwo oparte na przekrętach: anarchia w sadach sluzy wladzy i jest na jej zlecenie.

    Odpowiedz
  • xyz(2019-12-16 00:19) Zgłoś naruszenie 158

    Pani prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" B Morawiec w dniu 25 czerwca 2014 r przewodnicząc składowi orzekającemu SO w Krakowie Wydział IV Karny Odwoławczy Sygn akt IV Ka 201/14 uzasadniając wyrok potwierdziła, ze Trybunał Konstytucyjny jest najwyższym organem prawnym interpretującym przepisy prawa a nie sądy. Ponadto stwierdziła, ze wyroki Trybunału Sprawiedliwości można stosować w jednostkowych przypadkach i prawodawstwo TSUE nie może wnikać w tryb badania konstytucyjności przepisów krajowych przez Trybunał Konstytucyjności. Wygląda to tak jak aktualnie o sytuacji prawnej w naszym kraju mówią rządzący,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ABC(2019-12-15 22:59) Zgłoś naruszenie 147

    „Co by tu jeszcze ********** panowie, co by tu jeszcze *************

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bupr(2019-12-15 22:56) Zgłoś naruszenie 139

    Nareszcie pis zrozumial, jak ważne jest nsa dla systemu prawnego

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2019-12-15 22:31) Zgłoś naruszenie 1416

    Min. Mucha z kancelarii prezydenta który mówi i wygląda na wyjątkowego nieudacznika na miare zresztą samego prezydenta jest podobno prawnikiem jego wyjaśnienia dotyczące noweli ziobrowej w spr.karania sędziów są merytorycznie na poziomie takim jak by pan Mucha został tym prawnikiem po trzy miesięcznym kursie !!!!

    Odpowiedz
  • Bert(2019-12-15 21:24) Zgłoś naruszenie 1717

    W sądach konieczna jest opcja "0".

    Odpowiedz