6 najważniejszych zmian w sądach powszechnych. To musisz wiedzieć, o projekcie, który w nocy złożyło PiS

autor: Karolina Nowakowska13.12.2019, 12:28; Aktualizacja: 13.12.2019, 14:59
Nowelizacja zakłada również zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. Kworum będzie stopniowalne. W pierwszym głosowaniu wyniesie 84 członków, w drugim 75 członków, a w trzecim - 32 członków. W przypadku trzeciego niepowodzenia, wyboru dokona prezydent.

Nowelizacja zakłada również zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. Kworum będzie stopniowalne. W pierwszym głosowaniu wyniesie 84 członków, w drugim 75 członków, a w trzecim - 32 członków. W przypadku trzeciego niepowodzenia, wyboru dokona prezydent.źródło: ShutterStock

W nocy z 12 na 13 grudnia do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Analizujemy, co znajduje się w propozycji PiS, która ma zdyscyplinować sędziów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (62)

  • Oblomo(2019-12-17 00:25) Zgłoś naruszenie 20

    Prawda jest obecnie taka ze jesli nienalezysz do parti lub nieznasz nikogo z parti to nic niezalatwisz w Polsce.

    Odpowiedz
  • Oblom(2019-12-17 00:23) Zgłoś naruszenie 10

    No to mamy 1 krok ku Polexitu.

    Odpowiedz
  • Pis = powrót PZPR(2019-12-16 08:30) Zgłoś naruszenie 01

    Precz z PiS. Pis niczym się nie różni od komunistów PZPR. Te same metody, to samo krętactwo, manipulanctwo i socjotechnika, żeby Narodowi zabełtać z głowach

    Odpowiedz
  • Łukasz(2019-12-15 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram te zmiany. Bez wymiany czynnika ludzkiego, na samej zmianie procedur nie będzie w Polsce sprawiedliwych wyroków. Co z tego, że postępowania będą szybsze, skoro wyrok na końcu będzie uniewinniał rekina warszawskiej reprywatyzacji. Skończyć z tą kliką!

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-12-14 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt bardzo bulwersujący, ale być może celowo wypuszczono coś takiego, żeby przykryć niewygodną wizerunkowo dla pisu aferę ich człowieka Banasia. Pewnie pod wpływem powszechnej krytyki coś zmienią, coś zamieszają, żeby było bardziej niejasne (tak robili wprzypadku wcześniejszych ustaw niszczących instytucje naszego państwa) i ostatecznie większość zapisów wprowadzą. A szkoda. Taki projekt jawnie sprzeciwia się wyrokowi TSUE i Traktatowi o UE. To ujawnia, że prowadzą Polskę do opuszczenia Unii.

    Odpowiedz
  • Pozyteczni idioci Putina(2019-12-14 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet sie nie ***** pisowcy, że chca obsadzić sady swoimi politrukami, jak w bolszewickiej Rosji

    Odpowiedz
  • VirBonum(2019-12-14 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy słowo "kasta" jest w odniesieniu do sędziów odmieniane przez wszystkie przypadki, ja zapytam, dlaczego owego słowa zapoznaje się odnosić do tych, którzy siedzą w komisjach sejmowych i ministerstwach, w państwowych spółkach i organach administracji rządowej. Czyż to nie "kasta"? Do tego wyposażona w potężny oręż propagandy - jak widać od 2015 r. Kubłem zimnej wody dla wszystkich plujących na sądy będzie państwo działające jako policyjne... Ale wtedy na refleksję będzie za późno.

    Odpowiedz
  • Inspektor(2019-12-14 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    ............za każde rozpoczęte 1000 zł sporu Minister Sprawiedliwości powinien kazać uiszczać ty6lko 1000 zł” Opłaty Sądowej „i 1000 zł dla Adwokata oraz 1000zl dla Rzeczoznawcy i to tylko w rejonowym. W apelacyjnym koszty potrajamy. Może wówczas ta "Wyższa Kasta" i Palestra "nażre" się wystarczająco kasy .Tusk w przypadku wstecznie działającej i okradającej spracowanych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Ustawy POmostowej -robotników tak zatrudnianych za komuny...powiedział___w temacie kosztów: " ,jak będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. i to jest Państwo Prawa -tak się załatwia sprawy sądowe -a niech zdychają . .PiS też podnosi -tylko dlaczego tam skromnie 200-300% -od razu z „grubej rury” .Dz U 2018.

    Odpowiedz
  • Kowalski Polak(2019-12-14 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Cały Ten system jest nieuczciwy. Osoba Fizyczna -Powód_ sam siebie reprezentuje przed Sądem ,Firma Oponenta jako jednostka prawna ma adwokata ,obydwaj wygrywają po równo - firma dostaje połowe za adwokata, osoba fizyczna juz nie! A może On wykonał tyle samo wkladu pracy co adwokat pozwanej : napisał pozew ,zbierał, uzasadniał dowody -ale Powód musi zabulić za połowe stawki adwokackiej- jemu Nikt nie odpali.. Inny przykłąd to stawki -jakże wygórowane , ale to nic, Klient umawia się z Adwokatem bo nie ma konkurencji bez zmowy na kwote nie nizszą Jego stawki niż 3000 zł ale Stawka przed Sądem jest zwracana wg Rozporządzenia, klient jest w plecy bo "to jego wina że adwokat nie powziął się działania za tą sumę

    Odpowiedz
  • podatnik(2019-12-14 18:31) Zgłoś naruszenie 20

    Panie Kaleta niech pan dokładnie się dowie jak jest we Francji ,a potem się wypowiada, myśli pan że cały naród jest ciemny. Prawnik francuski panu wytłumaczył i co nie wstyd panu?????

    Odpowiedz
  • Ale jak teraz tą Kastę upilnować ?(2019-12-14 13:25) Zgłoś naruszenie 02

    Zasady są jasne i klarowne ale czy znajdą się chętni do Kasty? Bo Kastę wyciąć w pień łatwo, ale zastąpić trudniej. Czy nie będzie jak ze Służbą Zdrowia. Sędzi i Lekarzy zacznie po prostu brakować. Wyemigrują.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Luk(2019-12-14 09:15) Zgłoś naruszenie 159

    Proszę wyłączyć możliwość komentowania trollom z Ministerstwa Sprawiedliwości. Po tej zmianie sądy będą działały jak TK pod rządami koleżanki prezesa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brawo Brawo(2019-12-14 08:09) Zgłoś naruszenie 12

    Ale brakuje kary chłosty dla niepokornych Sędziów. To przecież Kasta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • też...(2019-12-14 07:50) Zgłoś naruszenie 103

    historie - tworzą ludzie - egoistyczni ,omylni i zawistni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • W nocy 13 Grudnia(2019-12-14 07:22) Zgłoś naruszenie 02

    To zła data.... czy Oni tego nie rozumieją

    Odpowiedz
  • czas emigrować(2019-12-14 07:21) Zgłoś naruszenie 02

    Podporządkowanie Wszystkiego i Wszystkich Jednej Nieomylnej Partii. To już przestaje być śmieszne...Przecież Wszyscy i Wszystko staje się ultradyspozycyjne. To już nie jest Demokracja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenon(2019-12-14 07:19) Zgłoś naruszenie 113

    Może by ktoś pogonił tych trzech nygusów do uczciwej roboty.Żrą i kombinują za nasze pieniądze.Tylko kto weźmie do pracy takich trzech nieudaczników?

    Odpowiedz
  • szybak(2019-12-14 01:45) Zgłoś naruszenie 1811

    O, jakiś desant trolli na portal DGP.

    Odpowiedz
  • asdtrf(2019-12-13 21:38) Zgłoś naruszenie 2510

    Czy Polska będzie normalna wreszcie z PISem a nie ze zdrajcami Polski !!!!

    Odpowiedz
  • asd(2019-12-13 21:37) Zgłoś naruszenie 1912

    Czy Polska będzie normalna wreszcie z PISem a nie ze zdrajcami Polski !!

    Odpowiedz