statystyki

Warchoł: Wiem, że dla niektórych wygodna jest narracja o zamachu [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik02.12.2019, 10:06; Aktualizacja: 02.12.2019, 13:24
Marcin Warchoł dr hab. nauk prawnych, poseł PiS, adwokat, były wiceminister sprawiedliwości

Marcin Warchoł dr hab. nauk prawnych, poseł PiS, adwokat, były wiceminister sprawiedliwościźródło: DGP

- Wiem, że dla niektórych wygodna jest narracja o zamachu, o tym, że zły minister Ziobro i źli sędziowie się na nich uwzięli. Łatwo tak tłumaczyć wszystkie nieprawidłowości we własnym działaniu – „to nie ja, to minister Ziobro” - mówi w rozmowie z DGP Marcin Warchoł.

Izba Dyscyplinarna SN stwierdziła, że prokurator generalny może składać kasację w każdej adwokackiej sprawie dyscyplinarnej (sygn. akt II DSI 67/18). To zamach na adwokaturę?

W żadnym razie. Pamiętajmy, że od dawna prokurator generalny może składać kasacje od orzeczeń Wyższego Sądu Dyscyplinarnego (WSD), czyli sądu drugiej instancji. Omawiana uchwała stwierdza jedynie, że w postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów art. 521 kodeksu postępowania karnego ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów. W tej sytuacji umożliwi to kontrolę w trybie kasacji postanowień sądu dyscyplinarnego zapadłych po rozpoznaniu odwołań od postanowień rzecznika dyscyplinarnego kończących postępowanie. Jak na zamach niewiele, prawda? Wiem, że dla niektórych wygodna jest narracja o zamachu, o tym, że zły minister Ziobro i źli sędziowie się na nich uwzięli. Łatwo tak tłumaczyć wszystkie nieprawidłowości we własnym działaniu – „to nie ja, to minister Ziobro”.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • tym(2019-12-03 06:06) Zgłoś naruszenie 10

    Chciałbym kiedyś doczekać w tym kraju Wolnych oraz dla wszystkich tak samo sprawiedliwych sądów.I tu jest problem.Bo politycy tego zrobić nie mogą i nie potrafią a sądy i cały ten wymiar tzw.sprawiedliwości zrobić tego nie chce.

    Odpowiedz
  • ciągle to samo i ten sam skutek(2019-12-02 17:55) Zgłoś naruszenie 12

    A po co są korporacje prawnicze? Ani nie powodują zwiększenia etyki prawników. Co pokazują sprawy w których palestrzaki zamieszane są w działalność przestępczą. Ani nie powodują polepszenia gospodarki - bo ograniczają konkurencję - podstawowy motor rozwoju każdej ekonomii. Ani nie podnoszą jakości zawodu, bo przy pomocy średniowiecznych metod nie da się współcześnie nic dobrego zrobić. Korporacje prawnicze powinny być zakazane. Od regulacji zawodu prawnika powinno być prawo i nic więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane