statystyki

Kiedy za sprzedaż alkoholu nieletnim odpowie karnie tylko sprzedawca

autor: Marcin Nagórek30.11.2019, 15:00
Sprzedaż alkoholu nieletnim jest zakazana.

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest zakazana.źródło: ShutterStock

Pracownik jednego z naszych sklepów sprzedał nieletniemu piwo, co skutkowało interwencją policji i skierowaniem sprawy do sądu. Zrobił to, choć w przyjętym przez firmę wewnętrznym regulaminie dla pracowników wyraźnie wskazano zakaz takiej sprzedaży. Działamy w postaci spółki jawnej. Czy jest ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej – nas jako wspólników – za tę osobę, m.in. z racji nadzoru nad nią?

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest zakazana. Przesądza o tym art. 15 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (dalej: u.w.t.p.a.), z którego wynika, że zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;

2) osobom do lat 18;

3) na kredyt lub pod zastaw.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane