statystyki

Alkohol tylko po okazaniu dowodu. Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzenia przepisów

autor: Patrycja Otto15.05.2018, 07:07; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:41
alkohol, uzależnienie, patologia

Karany ma być każdy, kto sprzeda alkohol nieletniemuźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć kontrolę nad trunkami sprzedawanymi w sklepach i serwowanymi w restauracjach. Chodzi o to, by utrudnić sięganie po nie nieletnim

W nowelizowanej obecnie ustawie o wychowaniu w trzeźwości resort nakazuje odmawiać sprzedaży lub podania trunku osobom, które nie okazały dokumentu potwierdzającego wiek. Niezastosowanie się do wytycznych grozi karą grzywny oraz cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Sklepikarze i restauratorzy, którzy sprzedali trunek niepełnoletnim, nie będą już mogli unikać odpowiedzialności.

– Teraz sprzedawcy utrzymują, że nie mieli możliwości rozstrzygnięcia wątpliwości co do wieku kupującego, a obecnie obowiązujące przepisy uprawniają ich jedynie do poproszenia o dokument – podkreśla w swoim uzasadnieniu resort zdrowia.

Zapowiadane zmiany pochwala Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podkreśla, że według badań ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) do picia alkoholu w ciągu ostatniego roku przyznaje się 72 proc. 15-latków i 93 proc. 17–18-latków. Do tego duży odsetek z nich deklaruje upicie się w ciągu ostatniego miesiąca.

– Sprzedawca do tej pory był bezkarny. Konsekwencje ponosił właściciel sklepu lub restauracji, który potem na drodze cywilnej mógł domagać się odszkodowania od zatrudnionego pracownika, który złamał prawo. Teraz ma być karany każdy, nawet ten, kto odsprzeda nieletniemu alkohol – mówi Brzózka.

Według Polskiej Izby Handlu dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązku żądania dokumentu stwierdzającego wiek od każdego nabywcy. Tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie że jak twierdzi Izba, wielu nieletnich wygląda bardzo poważnie jak na swój wiek, przez co nie każdy może zostać zweryfikowany przez sprzedawcę. Poza tym takie rozwiązanie nie dyskryminowałoby kupujących. Dlatego, jak mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor PIH, organizacja od lat zabiega w rządzie o takie zaostrzenie przepisów.

Co ważne, inicjatywę resortu mającą na celu ograniczenie spożywania alkoholu przez nieletnich popierają też producenci alkoholu.

– Należy mieć jednak świadomość, że jest to większe przesunięcie odpowiedzialności na sprzedawców, natomiast bez właściwych mechanizmów kontrolnych zapis ten nie sprawi, że niepełnoletnim trudniej będzie kupić napoje alkoholowe – wyjaśnia w swoim stanowisku do ustawy Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Dlatego według Krzysztofa Brzózki w ślad za zmianą przepisów powinno iść też zwiększenie liczby kontroli w sklepach i placówkach gastronomicznych nie tylko ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, ale też policji i straży miejskiej. – Gdy zwiększyła się liczba kontroli na drogach, spadł odsetek kierowców prowadzących samochód na podwójnym gazie. Przełożyło się to na spadek liczby wypadków pod wpływem alkoholu. Wzmożone kontrole w sklepach mogą dać ten sam efekt – mówi Brzózka.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zezem(2018-05-16 07:50) Zgłoś naruszenie 20

  Drodzy Rodacy - Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to pierwsza należy rozwiązać i pogonić. Ta grupa ludzi to nic nie robi tylko bierze duże pieniądze. Wskazywanie sprzedawcom jak mają postępować - jest rzeczą ciekawą ale nie praktyczną. Kto będzie działać na własną szkodę ? Tylko głupiec lub człowiek chory. Ponadto jakie podstawy ma sprzedawca prosząc o okazanie dokumentu tożsamości ? A kto nosi przy sobie jakiś dokument ? Ja wiem jak się nazywam i gdzie mieszkam a organ jak chce to niech sobie ustali - jak ma takie możliwości.

  Odpowiedz
 • DILDOK(2019-06-25 22:55) Zgłoś naruszenie 10

  W niemieckim sklepie na L pani kasjerka spytała, czy może zobaczyć dowód, bo chciałem kupić ZAPAŁKI. 18 lat skończyłem 11 lat temu i rozbawiło mnie, że do zakupu zapałek potrzebny jest u nich dowód. Oczywiście wyśmiałem taką prośbę i zrezygnowałem z zakupu, bo nie będę ujawniał swoich danych osobowych, żeby kupić zapałki. Jest RODO. Do czego im te dane potrzebne? To nie wina pracownika pierwszej linii, tylko menadżerów, którzy tak wymyślili, o czym jej przypomniałem. Pani była zażenowana i próbowała jak najszybciej mnie zbyć i ucinała rozmowę. Pocisnąłem jeszcze bekę przy wielu klientach przy kasie. To samo mnie spotykało, kiedy kupowałem piwo bezalkoholowe czy też radlera 1,5% alkoholu. Z tego powodu NIE KUPUJĘ JUŻ W sklepie niemieckim L. ALKOHOLU i idę do konkurencji. Przecież to żenada, żeby 30-latka pytać o dowód (nawet osoby koło 40-ki pytają), kiedy chce kupić zapałki do normalnych zakupów domowych. Spłacasz od kilku lat kredyt hipoteczny, zarabiasz na własne utrzymanie, prowadzisz gospodarstwo domowe, masz skończone studia, a pani w kasie nie chce sprzedać ci zapałek xDDDD Miarka się przebrała, od dziś nie robię już zakupów w niemieckim sklepie. Co to w ogóle za praktyki? Tak samo kasy, malutkie i króciutkie, z których nie sposób nadążyć pakować towaru, takie mają parcie na tempo, aby jak najszybciej. Jako że nie liczą się z uwagami klientów, dzisiaj właśnie stracili kolejnego klienta. Jak wynika z komentarzy, wiele osób też rezygnuje z zakupów tam, bo tej skali żenady nie da się wytrzymać.

  Odpowiedz
 • Ona(2020-06-24 21:53) Zgłoś naruszenie 10

  Ludzie przestancie psioczyc na tych biednych kasjerow i zrozumcie, ze to ich obowiazek. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialnosc sprzedazy alkoholu.

  Odpowiedz
 • Marcin(2019-06-28 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Problem legitymowania ludzi 30+ przy okazji zakupu alkoholu w sieci sklepów L. jest nagminny również na Śląsku. Z początku jest to zabawne, ba, nawet miłe, gdy ma się już pierwsze siwe włosy i ktoś nagle pyta o "dowodzik", ale ileż razy można? Za trzecim, piątym czy dziesiątym razem ludziom puszczają już nerwy, bo przecież w naszym kraju sprzedaż alkoholu dozwolona jest od lat 18. Rozumiem wątpliwości kasjera/sprzedawcy, ale wątpliwości rzeczywiście usprawiedliwionych... Nie rozumiem jednak, dlaczego pomimo swoich 34 lat, wciąż jestem proszony o wylegitymowanie się, podczas gdy na moje pytanie wyglądam na mniej niż 18 lat pani w kasie mówi: "nie, wygląda Pan na więcej, ale mam obowiązek sprawdzać każdego poniżej 30-stki"??? I tutaj opadają mi ręce, bo jaka w tym logika? Skoro u sprzedawcy nie budzi wątpliwości to, że mój wiek pozwala na legalny zakup produktów alkoholowych, to dlaczego mam okazywać jakikolwiek dokument??? Ciekawe, czy taki dokument musiałbym okazać także przy zakupie czekoladek z nadzieniem rumowym??? Żenada.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane