Na efekty nowelizacji k.p.c. trzeba będzie poczekać

autor: Magdalena Wątroba08.11.2019, 07:16; Aktualizacja: 09.11.2019, 19:38
Z przewlekłością postępowań od dawna mierzą się sędziowie, strony i pełnomocnicy. Resort sprawiedliwości uznał, że czas to zmienić. Przy czym nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada, nie od razu poprawi sytuację.

Z przewlekłością postępowań od dawna mierzą się sędziowie, strony i pełnomocnicy. Resort sprawiedliwości uznał, że czas to zmienić. Przy czym nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada, nie od razu poprawi sytuację.źródło: ShutterStock

Z przewlekłością postępowań od dawna mierzą się sędziowie, strony i pełnomocnicy. Resort sprawiedliwości uznał, że czas to zmienić. Przy czym nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada, nie od razu poprawi sytuację.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • wjw(2019-11-08 10:19) Zgłoś naruszenie 201

    Obawiam się, że z tej nie do końca przemyślanej „rewolucji” wyjdzie jeszcze większy niż dotąd bałagan.

    Odpowiedz
  • Legart(2019-11-08 10:22) Zgłoś naruszenie 170

    Sytuacja przywraca stan słusznie miniony, w którym głównym zadaniem Sądów była walka Sądu z Sądem przy użyciu (nie)właściwości badanej z urzędu. Nowelizacja miesza rzeczy bardzo sensowne (ograniczenie włączeń sędziego, pisemne przesłuchanie /istotne tam, gdzie jest formalnością - przy spisie inwentarza, koniec zwrotu 3/4 opłaty) z bardzo bezsensownymi (doręczenie komornicze, polski nakaz zapłaty w upominawczym doręczany (sic!) za granicę /a od czego jest nakaz europejski!?/, odsetki od kosztów postępowania, które dołożą Sądowi lub komornikowi po jednej drobnej czynności mnożonej przez miliony spraw). Prawdopodobnie będzie wolniej. Chyba że drastyczna podwyżka opłat i niemożliwość uprawomocnienia orzeczeń wobec chaosu w doręczeniach sprawi... że sprawy przestaną być kierowane do Sądów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • upominawcze - zmasakrowane(2019-11-08 11:04) Zgłoś naruszenie 130

    Absurdalnie zmasakrowano upominawczy w zakresie doręczenia zagranicznego. Robienie tłumaczeń, pobieranie zaliczek na korespondencję zagraniczną i wysyłanie tego na kraniec świata... tylko po to, by otrzymać pismo w odpowiedzi pismo " NIE ZGADZAM SIĘ, BO JESTEM BIEDNY" - i powtórzyć całą zabawę pod sygnaturą C?! ABSURD!

    Odpowiedz
  • ABC(2019-11-08 18:43) Zgłoś naruszenie 60

    Nie wiem w jaki sposób rezygnacja ze skutecznośći doręczenia odpisu pozwu w trybie awizo ma przyspieszyć postępowanie? Z pewnością opóźni. Polacy - pozwani , unikać pierwszego doręczenia niczym diabeł święconej wody!

    Odpowiedz
  • bardzo szeregowy wyrobnik(2019-11-08 20:39) Zgłoś naruszenie 60

    Od dwóch dni stoimy. Nie orzekamy (chyba że na starym stanie prawnym). Trzeba sporządzić i wgrać do systemów nowe pouczenia... Żeby można było w ogóle coś wysłać do stron. MS ma sporządzić swoje, takie oficjalne... za rok. Więc Sędziowie i Referendarze... piszą pouczenia. Szkolenia z nowelizacji były... beztreściowe. Więc teraz drugi dzień trwają narady nad problemami, które właśnie się ujawniły (oczywiście przed rozpoczęciem pracy z aktami na rzeczywistym stanie prawnym, problemy były dla wykładowców niemożliwe do wykrycia:P). I oczywiście rwanie włosów z głowy. Ogromnym kłopotem będzie nowy art. 98par1 zn1kpc.(odsetki od kosztów). Właściwość z urzędu - katastrofa. Doręczenia komornicze - IHMO nie mają prawa się przynajmniej początkowo udać. Podzielam opinię, że ktoś "zepsuł" postępowanie upominawcze, dopuszczając doręczenie zagraniczne n/z. Owszem, to ujmuje roboty w C, ale może zabić skuteczność np. Sekcji nakazowych (nakazowni mokotowskiej). Po prostu nie widzę tej koncepcji, by z tak prostą formą orzeczenia, jak nakaz zapłaty "wozić się" z tłumaczeniami i wysyłaniem na Bermudy. To przeczy istocie upominawczego jako postępowania szybkiego. Przesłuchanie pisemne.. raczej się nie przyda. Rozprawa... rozpisuję... na 8..30. Kolejny termin na 8.40;) (sekretariat cierpi).

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-11-08 16:13) Zgłoś naruszenie 50

    Ciemność widzę ... Aha , wczoraj , w jednym z sądów Dolnej Saksonii , WS leciał ze sprawami w tempie 5 min. - na każdą ... Tylko na jedną poświęcił pół godziny , bo zadziwiony był Polaczkiem , który przed Jego obliczem skopał koncertowo d. pracodawcy i jego zamurowanemu papudze ... Tak nawiasem . I dla porównania .

    Odpowiedz
  • Xxxxxxx(2019-11-09 10:13) Zgłoś naruszenie 20

    Ile pracy wykonali referendarze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2019-11-08 20:26) Zgłoś naruszenie 210

    To adwokaci w zmowie z sędziami przedłużają procesy. Pan Erdogan w Turcji poradził sobie z sędziami.Sędziów powinien wybierać naród, podobnie jak prezydentów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz