statystyki

Zastrzeżenia dotyczące projektu czasami lepiej przemilczeć

autor: Anna Borysewicz07.11.2019, 09:09; Aktualizacja: 08.11.2019, 10:58
dokument, podpis, biuro, praca

W trakcie realizacji zlecenia dla jednego z klientów podwładny poinformował kontrahenta o swoich zastrzeżeniach dotyczących procesu tworzenia owego projektu. Zgodnie z umową zawartą między pracodawcą a klientem pracownik nie miał obowiązku wskazywania kontrahentowi uchybień w projekcie (za kontakty z nim odpowiadała inna osoba).źródło: ShutterStock

W trakcie realizacji zlecenia dla jednego z klientów podwładny poinformował kontrahenta o swoich zastrzeżeniach dotyczących procesu tworzenia owego projektu. Zgodnie z umową zawartą między pracodawcą a klientem pracownik nie miał obowiązku wskazywania kontrahentowi uchybień w projekcie (za kontakty z nim odpowiadała inna osoba).

 Czy w opisanej sytuacji można zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie, wskazując na utratę zaufania spowodowaną przekazaniem klientowi tych uwag?

W świetle wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 2015 r., sygn. akt I PK 318/14 – tak. Działanie pracownika było bowiem niezgodne z jego obowiązkami służbowymi. Nie był on zobligowany do informowania klienta pracodawcy o wszelkich zaistniałych nieprawidłowościach w projekcie.

Pracodawca, który rozwiązuje z podwładnym angaż, np. bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika, musi odpowiednio uzasadnić tę decyzję. Podana przez niego przyczyna natychmiastowego zakończenia współpracy powinna być więc rzeczywista, prawdziwa i konkretna. Sprecyzowanie powodu rozstania ma istotne znaczenie. Pozwala bowiem na dokonanie przez pracownika oceny, czy faktycznie dana przyczyna zaistniała. Wyklucza to też możliwość podniesienia przez zatrudniającego, w toku ewentualnego procesu, kolejnych zarzutów. Pełni zatem funkcję gwarancyjną.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane