statystyki

Jak karać za niedozwolone klauzule w umowach

autor: Michał Culepa10.10.2019, 07:40; Aktualizacja: 10.10.2019, 07:56
podpis, umowa, dokument

Sąd Najwyższy uznał, że sam fakt wpisu klauzuli umownej do rejestru postanowień niedozwolonych nie może być powodem do ukarania przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

Samo wpisanie do umowy lub wzorca umownego klauzuli abuzywnej znajdującej się w rejestrze UOKiK nie wystarcza do ukarania przedsiębiorcy. Urząd i sądy muszą sprawdzić, jaka była praktyka realizowania umów i czy te klauzule były stosowane na niekorzyść klientów.

Źródłem sprawy była decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nakładająca na spółkę H. karę pieniężną w wysokości 117 tys. zł za stosowanie w umowach z klientami niedozwolonych klauzul. Spółka H. działała w branży deweloperskiej, a we wzorcach umownych zastrzegała m.in. możliwość jednostronnego zmieniania terminów oddania do użytku wybudowanych domów lub mieszkań. UOKiK zajął się sprawą niejako z urzędu, nie mając bezpośrednich skarg klientów firmy.

Odwołanie spółki oddalił sąd I instancji, ale w wyniku apelacji decyzja prezesa UOKiK została zmieniona – karę utrzymano, ale zmniejszono jej wysokość do niespełna 82 tys. zł. Od tego orzeczenia skierował skargę kasacyjną już tylko UOKiK, ale została ona oddalona.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kuba(2019-10-13 12:17) Zgłoś naruszenie 10

    Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to fikcaj - Warta Dom posiada w swojej ofercie ubezpieczenie NNW z opcią za każdy dzień L-4 (2 promil) z tym ze słowo promil jest podane tylko matematycznie raz w OWU i mylone jest z matematycznym procentem . Robią tak tysace klientów w balona . Informowałem o tym Urzad ale oni stwierdzili że to jest jednostkowa sprawa a nie wszystkich ubezpieczonych i wszystko jest OK. Tyle że to jest w OWU .a nawet do sadu jak idziesz to musisz podać kowte sporu także slownie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane