statystyki

Przechodzenie w stan spoczynku niezgodne z prawem UE. TSUE otworzył sędziom drogę do odszkodowań

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 06.11.2019, 07:44
Zakwestionowane regulacje już nie obowiązują. Sejm uchwalił ich nowelizację w grudniu 2018 r., po tym jak TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu niektórych zaskarżonych przepisów

Zakwestionowane regulacje już nie obowiązują. Sejm uchwalił ich nowelizację w grudniu 2018 r., po tym jak TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu niektórych zaskarżonych przepisówźródło: ShutterStock

Polskie regulacje dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów były niezgodne z prawem unijnym. Tak 5 listopada 2019 r. orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Skargę do Luksemburga skierowała Komisja Europejska. Zakwestionowała przyjęte w 2017 r. przepisy, które obniżały wiek przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku oraz te, które różnicowały wiek emerytalny sędziów kobiet i sędziów mężczyzn. Nie podobały jej się także regulacje, zgodnie z którymi to minister sprawiedliwości, a więc organ władzy wykonawczej, w sposób dyskrecjonalny decydował o tym, któremu sędziemu przedłużyć okres czynnej służby, a którego odesłać w stan spoczynku.

TSUE wczoraj podzielił wątpliwości KE oraz stanowisko rzecznika generalnego TSUE, który również uznał zaskarżone rozwiązania za niezgodne z prawem UE. Podkreślił przy tym, że prawo unijne gwarantuje sędziom nieusuwalność. Ta z kolei jest jedną z podstawowych gwarancji niezawisłości sędziowskiej. Jeżeli już ustawodawca chce obniżyć wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku, to musi jednocześnie zapewnić, że na tej podstawie nie będą usuwani z urzędu ci, którzy pełnią czynną służbę.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-11-06 08:54) Zgłoś naruszenie 50

    .........do odszkodowań -sędziowie TK Replinskiego?--.. Czy zdajecie sobie sprawę ilu spracowanych robotników w najgorszych i niebezpiecznych warunkach pracy jak promieniowanie izotopowe ,rtęć i jej opary ,pyły i gazy wybuchowe i trujące ,jak wysok i nieb ciśnienia ,napięcia etc,etc,........ile osób nie dożywa waszego nowego wieku emerytalnego ukradzionego Im Ustawą POmostową art 4 pkt 4 ...a dożywszy żyje może tylko kilka lat na tych emeryturach. Ile konduktów pogrzebowych rodzin jak za Waszym Adomowiczem odprowadza członków swoich tak zmarłych na cmentarz w każdym miesiącu w Polsce!..Ilu od 15 r życia ,bez ferii,wakacji --Tusk wynaturzony cwaniaczek --zmuszał do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS... natomiast na odmiane ogłosił też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " taki etyczny-!--ale reszta jak Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem „...Za Wami POdle kanal..e idzie nadal smierć . Wam nie w Sejmie a w Obozie Pracy jest miejsce...art 4 ust 4 Ustawy POmostowej z 2008r odbiera prawo do wczesniejszej emerytury tak zatrudnionym nawet jeżeli mieli 23 lata pracy w tych szkodliwych i nieb warunkach tylko dlatego że nie mieli 25 lat na wstecznie wyznaczony dzień (grudzień 1997r ) pracy w ogóle ...za to daje tym co mieli tylko 15 lat w tych warunkach ale byli starsi wiekiem. jednych wiec wstecznie okradliscie ,podzieliliście na starszych i młodszych a pozostałym wykazanym w waszym wykazie daliście POmostowki mniej placone o 25%. To tak jak by powiedzieć w 2018r Tuskowi że nie otrzyma Premierowskiej emerytury nawet jeżeli był Premierem gdyż na 1967 rok nie miał 25 lat pracy.

    Odpowiedz
  • komodo(2019-11-07 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne orzeczenia TSUE otworzą drogę do zmiany zasad wynagradzania sędziów. System automatycznej waloryzacji połączony z kwotą bazową - wynagrodzeniem w gospodarce narodowej podawanej przez GUS może być zagrożony.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane