statystyki

Przechodzenie w stan spoczynku niezgodne z prawem UE. TSUE otworzył sędziom drogę do odszkodowań

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 06.11.2019, 07:44
Zakwestionowane regulacje już nie obowiązują. Sejm uchwalił ich nowelizację w grudniu 2018 r., po tym jak TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu niektórych zaskarżonych przepisów

Zakwestionowane regulacje już nie obowiązują. Sejm uchwalił ich nowelizację w grudniu 2018 r., po tym jak TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu niektórych zaskarżonych przepisówźródło: ShutterStock

Polskie regulacje dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów były niezgodne z prawem unijnym. Tak 5 listopada 2019 r. orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Skargę do Luksemburga skierowała Komisja Europejska. Zakwestionowała przyjęte w 2017 r. przepisy, które obniżały wiek przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku oraz te, które różnicowały wiek emerytalny sędziów kobiet i sędziów mężczyzn. Nie podobały jej się także regulacje, zgodnie z którymi to minister sprawiedliwości, a więc organ władzy wykonawczej, w sposób dyskrecjonalny decydował o tym, któremu sędziemu przedłużyć okres czynnej służby, a którego odesłać w stan spoczynku.

TSUE wczoraj podzielił wątpliwości KE oraz stanowisko rzecznika generalnego TSUE, który również uznał zaskarżone rozwiązania za niezgodne z prawem UE. Podkreślił przy tym, że prawo unijne gwarantuje sędziom nieusuwalność. Ta z kolei jest jedną z podstawowych gwarancji niezawisłości sędziowskiej. Jeżeli już ustawodawca chce obniżyć wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku, to musi jednocześnie zapewnić, że na tej podstawie nie będą usuwani z urzędu ci, którzy pełnią czynną służbę.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-11-06 08:54) Zgłoś naruszenie 50

    .........do odszkodowań -sędziowie TK Replinskiego?--.. Czy zdajecie sobie sprawę ilu spracowanych robotników w najgorszych i niebezpiecznych warunkach pracy jak promieniowanie izotopowe ,rtęć i jej opary ,pyły i gazy wybuchowe i trujące ,jak wysok i nieb ciśnienia ,napięcia etc,etc,........ile osób nie dożywa waszego nowego wieku emerytalnego ukradzionego Im Ustawą POmostową art 4 pkt 4 ...a dożywszy żyje może tylko kilka lat na tych emeryturach. Ile konduktów pogrzebowych rodzin jak za Waszym Adomowiczem odprowadza członków swoich tak zmarłych na cmentarz w każdym miesiącu w Polsce!..Ilu od 15 r życia ,bez ferii,wakacji --Tusk wynaturzony cwaniaczek --zmuszał do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS... natomiast na odmiane ogłosił też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " taki etyczny-!--ale reszta jak Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem „...Za Wami POdle kanal..e idzie nadal smierć . Wam nie w Sejmie a w Obozie Pracy jest miejsce...art 4 ust 4 Ustawy POmostowej z 2008r odbiera prawo do wczesniejszej emerytury tak zatrudnionym nawet jeżeli mieli 23 lata pracy w tych szkodliwych i nieb warunkach tylko dlatego że nie mieli 25 lat na wstecznie wyznaczony dzień (grudzień 1997r ) pracy w ogóle ...za to daje tym co mieli tylko 15 lat w tych warunkach ale byli starsi wiekiem. jednych wiec wstecznie okradliscie ,podzieliliście na starszych i młodszych a pozostałym wykazanym w waszym wykazie daliście POmostowki mniej placone o 25%. To tak jak by powiedzieć w 2018r Tuskowi że nie otrzyma Premierowskiej emerytury nawet jeżeli był Premierem gdyż na 1967 rok nie miał 25 lat pracy.

    Odpowiedz
  • komodo(2019-11-07 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne orzeczenia TSUE otworzą drogę do zmiany zasad wynagradzania sędziów. System automatycznej waloryzacji połączony z kwotą bazową - wynagrodzeniem w gospodarce narodowej podawanej przez GUS może być zagrożony.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane