statystyki

Reforma postępowania cywilnego: Sądy będą zmuszone stwierdzać obowiązek zapłaty nieistniejących wierzytelności?

autor: Paweł Karasiński04.11.2019, 08:15; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:57
Nietrudno się domyślić, że rozpoczęcie obrony dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego spowoduje uprzywilejowanie powoda nieprawnie dochodzącego zapłaty nieistniejącego roszczenia, który uzyska realną możliwość zaspokojenia w egzekucji.

Nietrudno się domyślić, że rozpoczęcie obrony dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego spowoduje uprzywilejowanie powoda nieprawnie dochodzącego zapłaty nieistniejącego roszczenia, który uzyska realną możliwość zaspokojenia w egzekucji.źródło: ShutterStock

Wchodząca w życie 7 listopada 2019 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego może sprawić, że sądy będą zmuszone stwierdzać obowiązek zapłaty nieistniejących wierzytelności, a pozwani będą mogli podjąć obronę dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego.

Zgodnie z nowym art. 203 1 par. 1 k.p.c. podstawą zarzutu potrącenia może być tylko wierzytelność pozwanego z tego samego stosunku prawnego co wierzytelność dochodzona przez powoda, chyba że wierzytelność pozwanego jest niesporna lub uprawdopodobniona dokumentem niepochodzącym wyłącznie od pozwanego. Pozwany nie może zatem powołać się na każde potrącenie, lecz tylko na takie, w którym jego wierzytelność nie była sporna, istnieje dokument pochodzący od innego podmiotu potwierdzający wierzytelność lub obydwie wierzytelności pochodzą z tego samego stosunku prawnego (np. z jednej umowy).


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane