statystyki

Operatorów wyznaczonych należy traktować identycznie

autor: Paulina Szewioła31.10.2019, 08:40; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:50

Przepis kodeksu postępowania administracyjnego w kształcie nieobowiązującym w momencie orzekania przez TK jest niekonstytucyjny, dalej może bowiem mieć wpływ na sytuację prawną jakiegoś podmiotu – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał w pełnym składzie rozpoznawał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Dotyczyło ono zgodności art. 57 par. 5 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego (w brzmieniu obowiązującym do 2 lipca 2019 r.) z konstytucją i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Przepis ten przewidywał, że termin czynności administracyjnej jest zachowany tylko w przypadku oddania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe. (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2188). Zgodnie z decyzją prezesa UKE jest nim obecnie tylko Poczta Polska SA.

Zdaniem sądu pytającego proces ujednolicania rynku usług pocztowych w Unii Europejskiej został ukończony w 2012 r. i w każdym z krajów Wspólnoty działają wyznaczeni operatorzy spełniający wysokie standardy. W związku z tym nie ma żadnego racjonalnego powodu, by operatorów spełniających takie same wymogi na rynku europejskim traktować jako placówki nieodpowiedzialne i niewiarygodne. Operator wyznaczony w każdym przypadku świadczy usługi zgodnie ze standardami określonymi dyrektywą nr 97/67/WE, co powoduje, że każda z tych placówek jest wiarygodna.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane