Prawo do bycia zapomnianym nie tylko w internecie. Czy można żądać usunięcia notatki służbowej?

autor: Sławomir Wikariak07.10.2019, 16:00
dane osobowe-personalne

Czy była policjantka ma prawo zażądać usunięcia ze swych akt notatki służbowej sprzed wielu lat? Rzecznik praw obywatelskich prosi o przeanalizowanie tego problemu przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.źródło: ShutterStock

Czy była policjantka ma prawo zażądać usunięcia ze swych akt notatki służbowej sprzed wielu lat? Rzecznik praw obywatelskich prosi o przeanalizowanie tego problemu przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

O prawie do bycia zapomnianym najczęściej wspomina się w kontekście internetu, zwłaszcza zaś wyszukiwarki Google. Tymczasem art. 17 ust. 1 RODO pozwala żądać usunięcia dowolnych danych osobowych. Jednym z powodów takiego żądania może być to, że informacje nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane.

Właśnie na ten przepis powołała się była funkcjonariuszka policji, która wniosła o usunięcie pewnych dokumentów z jej akt osobowych. Chodzi o notatkę służbową z 1992 r., która była podstawą przeniesienia jej do innej jednostki policji. Kobieta uważa, że skoro od dawna nie pracuje już w policji, a samo przeniesienie z jednej jednostki do drugiej nastąpiło już lata temu, to przetwarzanie danych nie jest już niezbędne do celów, dla których je zebrano.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane