statystyki

Resort musi przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.10.2019, 07:30; Aktualizacja: 02.10.2019, 09:01
Do orzeczenia sądu odniosły się służby prasowe MS. Zaznaczono, że minister sprawiedliwości nie był w tej sprawie stroną. Sędzia bowiem wytoczyła powództwo o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa, a minister sprawiedliwości jedynie SP reprezentuje. Co więcej, „kwestionowany przez sędzię komunikat nie był wypowiedzią samego Zbigniewa Ziobro lecz informacją biura prasowego”.

Do orzeczenia sądu odniosły się służby prasowe MS. Zaznaczono, że minister sprawiedliwości nie był w tej sprawie stroną. Sędzia bowiem wytoczyła powództwo o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa, a minister sprawiedliwości jedynie SP reprezentuje. Co więcej, „kwestionowany przez sędzię komunikat nie był wypowiedzią samego Zbigniewa Ziobro lecz informacją biura prasowego”.źródło: ShutterStock

Przez 21 dni na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości mają wisieć przeprosiny dla Justyny Koski-Janusz, sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. To efekt wczorajszego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Spór dotyczył zamieszczonego w 2016 r. na resortowej stronie internetowej komunikatu. Zawarta w nim została krytyka sędzi Koski-Janusz. Można było przeczytać m.in., że sędzia „miała się wykazać wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej sprawy”. Sąd apelacyjny uznał jednak, że minister sprawiedliwości nie ma prawa do publicznej krytyki pracy sędziego, zwłaszcza gdy jest to krytyka nieuzasadniona, naruszająca dobra osobiste sędziego.

Z ustnego uzasadnienia wynika, że sąd uznał działanie ministra za publiczną wypowiedź władzy wykonawczej, która to wypowiedź ingerowała w wykonywanie władzy sądowniczej przez konkretnego sędziego. W efekcie Justyna Koska-Janusz musi zostać publicznie przeproszona. SA nie nakazał za to usunięcia spornego komunikatu z ministerialnej strony.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane