statystyki

Dofinansowanie dla prawnika, czyli jak pozyskać pieniądze na otwarcie kancelarii

autor: Paweł Matyja05.10.2019, 08:30
Uwaga: połączenie dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej z dofinansowaniem na otwarcie działalności z innych źródeł nie jest możliwe.

Uwaga: połączenie dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej z dofinansowaniem na otwarcie działalności z innych źródeł nie jest możliwe.źródło: DGP

W tym roku przyszli adwokaci zarejestrowani w Urzędzie Pracy w Bytomiu mogli uzyskać nawet 27 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

D otacje z urzędu pracy to jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania środków na rozwój własnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim przeznaczone są dla bezrobotnych kobiet, niepełnosprawnych czy osób z bardzo niskim wykształceniem. Pytanie jednak, czy z takich programów mogą skorzystać również adwokaci planujący otworzyć własną kancelarię adwokacką? Oczywiście tak. Aby pozyskać pieniądze, wystarczy wykonać kilka kroków. Osobiście sprawdziłem. Poniższy artykuł jest więc wynikiem moich pozytywnych doświadczeń.

Pozyskanie dofinansowania nie jest procesem zbyt długim i skomplikowanym. Przy sprzyjających okolicznościach, dobrym przygotowaniu dokumentów i wniosku, dotację można otrzymać już po kilku tygodniach.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Pierwszym krokiem, jaki należy zatem wykonać, jest rejestracja w urzędzie pracy. Niestety nie dowolnym, a właściwym ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy. Niestety, bo kwoty dofinansowań w poszczególnych urzędach są różne. I tak np. w przypadku województwa śląskiego różnica ta może wynosić nawet 11 tys. zł. W tym roku w Częstochowie przyszli adwokaci mogli pozyskać maksymalnie 16 tys. zł, podczas gdy ci zarejestrowani w Urzędzie Pracy w Bytomiu nawet 27 tys. zł. Różnica jest zatem znacząca. W okresie pozostawania bezrobotnym wnioskodawcy nie wolno podejmować jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Jeżeli jednak przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie to kwota 741,87 zł netto (w czasie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • kauzyperda(2019-10-06 14:15) Zgłoś naruszenie 60

  "Pierwszym krokiem, jaki należy zatem wykonać, jest rejestracja w urzędzie pracy. ....", czyli u progu kariery prawnika od którego wymaga się wysokiego standardu etycznego, zaczyna on od kłamstwa w celu wyłudzenia dotacji lub co najmniej zaczyna od obchodzenia prawa. Nie był bezrobotnym, mógł otworzyć swoją Kancelarię bez dotacji itd. W PL mamy taki dom jak prezes NIK bo właśnie tolerujemy fikcję gospodarczą, udajemy że nie ma problemu i nie chcemy sami przestrzegać najprostrzych zasad...... . No, ale ja stary już jestem i za dużo byłem na zgniłym zachodzie, o tym co się toleruje u ludzi z gminu, poważny adwokat nawet nie pomyśli. Ten kto pyta dlaczego - niczego nie rozumie, anie nie zrozumie.

  Odpowiedz
 • Iwo(2019-10-06 01:17) Zgłoś naruszenie 21

  Przede wszystkim taki prawnik musi mieć zabezpieczenie: 27 tys na koncie, żyrantów którzy maja stały dochód, albo nieruchomość, ruchomość...wiec jeśli jesteś z domu dziecka, nie masz bogatych znajomych albo tyleż kasy na koncie to nic nie dostaniesz, bo najważniejsza dla up jest ściągalność a nie przedsiębiorczość

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • te Gosiewski(2019-10-05 13:16) Zgłoś naruszenie 10

  dziękujemy!

  Odpowiedz
 • aha(2019-10-06 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wchodźcie w długi i nie żyrujcie innym. Prawników pełno na etacie w świeckich i kościelnych instytucjach np. sp.ki Sk. Pań, samorządy itp, Ordo Iuris itp. Jest darmowa pomoc prawna. Aby utrzymać kancelarię trzeba mieć zlecenia 27 tys. to na sprzęt, wynajęcie biura + ZUS - to za mało - nie starczy na pół roku. Po aplikacjach ma się już 26 lat. Iwo - opisuje to bardzo dobrze. Zapomniał dodać ze oprócz ściągalności UP, rządzący chcą jeszcze donosów na klientów - w tym lubuje się RODO, prokuratura, a nawet sędziowie tacy też się zdarzają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane