statystyki

Jeśli gmina nie wyda na czas budynku, nabywca nieruchomości może odstąpić od umowy sprzedaży

autor: Marcin Nagórek01.10.2019, 11:03; Aktualizacja: 01.10.2019, 11:04
nieruchomość

Zakupiłem od gminy nieruchomość, ale faktycznie jej nie dostałem, bo wciąż jest nielegalnie zajmowana przez dłużnika gminy. Tymczasem w umowie sprzedaży były zapisy, że gmina ureguluje sytuację prawną i wyda mi budynek do 31 lipca. Czy mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób to zrobić, by nie być stratnym?źródło: ShutterStock

Zakupiłem od gminy nieruchomość, ale faktycznie jej nie dostałem, bo wciąż jest nielegalnie zajmowana przez dłużnika gminy. Tymczasem w umowie sprzedaży były zapisy, że gmina ureguluje sytuację prawną i wyda mi budynek do 31 lipca. Czy mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób to zrobić, by nie być stratnym?

Przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności dokonać formalnego odstąpienia od umowy przeniesienia własności nieruchomości. Następnie, w razie biernej postawy gminy, winien skierować do sądu powództwo o zapłatę kwoty przekazanej tytułem zakupu nieruchomości oraz związanych z tym kosztów notarialnych.

Z opisu przedstawionego przez czytelnika wynika bowiem, że gmina zobowiązała się w umowie m.in. do terminowego wydania nabywcy – przedsiębiorcy tejże nieruchomości, do czego jednak nie doszło. Niestety, jak informuje czytelnik, gmina nie wywiązała się z postanowień wspomnianej umowy.

Zgodnie z art. 491 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się niewykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania – z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również żądać – bez wyznaczenia terminu dodatkowego lub też po jego bezskutecznym upływie – wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Z kolei w art. 493 par. 1 k.c. postanowiono, że jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana, druga strona może, według swego wyboru, żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania albo odstąpić od umowy.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane