statystyki

Prezesi odwołani faksem powalczą w Strasburgu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.09.2019, 07:00; Aktualizacja: 17.09.2019, 09:19
Teraz o swoje prawa przed trybunałem w Strasburgu postanowiło walczyć dwóch odwołanych w ten sposób. Z naszych wiadomości wynika, że są to byli prezesi sądów z okręgu kieleckiego.

Teraz o swoje prawa przed trybunałem w Strasburgu postanowiło walczyć dwóch odwołanych w ten sposób. Z naszych wiadomości wynika, że są to byli prezesi sądów z okręgu kieleckiego.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął do rozpoznania skargi dwóch prezesów sądów, którzy zostali odwołani przez ministra sprawiedliwości przed upływem kadencji.

Minister sprawiedliwości miał prawo w okresie od 12 sierpnia 2017 r. do 12 lutego 2018 r., a więc przez sześć miesięcy, odwoływać prezesów i wiceprezesów. Mógł to zrobić w trakcie ich kadencji oraz bez podawania przyczyny takiej decyzji. Nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych z 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452) od początku budziła kontrowersje. Podkreślano, że dzięki niej MS zyska zbyt duży wpływ na sądy, co zagrozi ich niezależności. Oburzenie wywołał także sposób, w jaki z nowych uprawnień korzystał w imieniu ministra sprawiedliwości były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak (odszedł z resortu w związku z tzw. aferą hejterską). 


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane