statystyki

Prezesi odwołani faksem powalczą w Strasburgu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.09.2019, 07:00; Aktualizacja: 17.09.2019, 09:19
Teraz o swoje prawa przed trybunałem w Strasburgu postanowiło walczyć dwóch odwołanych w ten sposób. Z naszych wiadomości wynika, że są to byli prezesi sądów z okręgu kieleckiego.

Teraz o swoje prawa przed trybunałem w Strasburgu postanowiło walczyć dwóch odwołanych w ten sposób. Z naszych wiadomości wynika, że są to byli prezesi sądów z okręgu kieleckiego.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął do rozpoznania skargi dwóch prezesów sądów, którzy zostali odwołani przez ministra sprawiedliwości przed upływem kadencji.

Minister sprawiedliwości miał prawo w okresie od 12 sierpnia 2017 r. do 12 lutego 2018 r., a więc przez sześć miesięcy, odwoływać prezesów i wiceprezesów. Mógł to zrobić w trakcie ich kadencji oraz bez podawania przyczyny takiej decyzji. Nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych z 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452) od początku budziła kontrowersje. Podkreślano, że dzięki niej MS zyska zbyt duży wpływ na sądy, co zagrozi ich niezależności. Oburzenie wywołał także sposób, w jaki z nowych uprawnień korzystał w imieniu ministra sprawiedliwości były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak (odszedł z resortu w związku z tzw. aferą hejterską). 


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane