statystyki

Czy fałszywe informacje pozbawią zwolnienia od kosztów sądowych

autor: Marcin Nagórek10.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 10.09.2019, 11:33
Sąd cofa zwolnienie od kosztów sądowych, jeżeli się okazało, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć.

Sąd cofa zwolnienie od kosztów sądowych, jeżeli się okazało, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć.źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę usługową. Wytoczyłem sprawę sądową nierzetelnemu kontrahentowi, istnieje ryzyko, że przegram. Niedawno sąd cofnął mi zwolnienie od kosztów, bo gdy ubiegałem się o pełnomocnika z urzędu, zataiłem moje faktyczne oszczędności. Czy grożą mi jakieś konsekwencje?

W razie podania nieprawdziwych danych o stanie majątkowym przy ubieganiu się o zwolnienie od kosztów sądowych (w tym o ustanowienie pełnomocnika z urzędu) sąd nie tylko cofnie ustanowienia pełnomocnika, lecz także obciąży powoda wszelkimi kosztami związanymi ze sprawą, w tym opłatą związaną z udziałem tegoż pełnomocnika w sprawie sądowej. Problematyka ustanawiania pełnomocnika z urzędu uregulowana jest zasadniczo w art. 117 i następnych kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Wynika z tych przepisów m.in., że strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów ich wynagrodzenia bez uszczerbku dla utrzymania niezbędnego poziomu życia własnego i rodziny. Osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Sąd przyznając prawo do pełnomocnika z urzędu dla przedsiębiorcy, miał na względzie te regulacje prawne.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane