statystyki

Prawo dozorców do odbioru listów budzi kontrowersje

autor: Paulina Szewioła04.09.2019, 18:00
Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.

Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.źródło: ShutterStock

Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.

Uprawnienie to wynika z art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego i budzi wątpliwości głównie ze względu na brak legalnej definicji „dozorcy domu”. Po pierwsze nie wiadomo, czy chodzi o stróża czy dozorcę terenu, a po drugie w wyniku zmian społeczno-gospodarczych rzadko już taki zawód w ogóle występuje.

Poseł Tomasz Siemoniak skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) interpelację, w której pyta resort, czy planuje nowelizację art. 43 k.p.a. polegającą na wykreśleniu dozorcy domu z grona osób, którym może być skutecznie dostarczone pismo. Jest to o tyle ważne, że odebranie pisma przez taką osobę wywołuje takie same konsekwencje, jakby adresat odebrał je osobiście.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane