statystyki

Prawo dozorców do odbioru listów budzi kontrowersje

autor: Paulina Szewioła04.09.2019, 18:00
Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.

Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.źródło: ShutterStock

Wśród osób, którym można skutecznie zastępczo doręczyć pismo administracyjne w przypadku nieobecności adresata, jest dozorca domu.

Uprawnienie to wynika z art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego i budzi wątpliwości głównie ze względu na brak legalnej definicji „dozorcy domu”. Po pierwsze nie wiadomo, czy chodzi o stróża czy dozorcę terenu, a po drugie w wyniku zmian społeczno-gospodarczych rzadko już taki zawód w ogóle występuje.

Poseł Tomasz Siemoniak skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) interpelację, w której pyta resort, czy planuje nowelizację art. 43 k.p.a. polegającą na wykreśleniu dozorcy domu z grona osób, którym może być skutecznie dostarczone pismo. Jest to o tyle ważne, że odebranie pisma przez taką osobę wywołuje takie same konsekwencje, jakby adresat odebrał je osobiście.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane