statystyki

Afera hejterska: Burzliwe obrady KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:58
Pierwszego dnia posiedzenia KRS zdecydowała o wstrzymaniu konkursów do Sądu Najwyższego. W reakcji na tę informację Stanisław Zabłocki, prezes kierujący pracami Izby Karnej, złożył oświadczenie o cofnięciu wniosku o przejście w stan spoczynku. I prezes SN wyraziła na to zgodę.

Pierwszego dnia posiedzenia KRS zdecydowała o wstrzymaniu konkursów do Sądu Najwyższego. W reakcji na tę informację Stanisław Zabłocki, prezes kierujący pracami Izby Karnej, złożył oświadczenie o cofnięciu wniosku o przejście w stan spoczynku. I prezes SN wyraziła na to zgodę.źródło: ShutterStock

Krajowej Radzie Sądownictwa nie udało się odnieść do tzw. afery hejterskiej ani do oświadczeń złożonych przez tych członków KRS, których nazwiska są z aferą łączone.

Chodzi o Dariusza Drajewicza, Macieja Nawackiego i Jarosława Dudzicza. Dwaj z nich odcięli się od afery i zaprzeczyli, aby uczestniczyli w grupie mającej hejtować sędziów przeciwnych zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Po tym oświadczeniu wygłoszonym przez Jarosława Dudzicza wyłączono jawność posiedzenia, gdyż miano mówić o kwestiach obyczajowych.

Powołano zespół, który miał się zająć badaniem zjawiska hejtu jako takim. Wypracował on projekt uchwały, w którym potępiono „wszelkie zachowania polegające na pomawianiu sędziów o inspirowanie, uczestnictwo lub nadzorowanie zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń pod adresem innych sędziów na podstawie niezweryfikowanych doniesień medialnych”. Wywiązała się ożywiona dyskusja. Przeciwko zaproponowanej treści protestowała m.in. poseł Krystyna Pawłowicz. Twierdziła, że nie wiadomo, kto ma być jej adresatem.

– Tytuł sugeruje, że jest to przytyk i „opeer” dla sędziów członków KRS, a z tym nie mogę się zgodzić – nie kryła emocji posłanka.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane