statystyki

RPO chce umorzenia pytań Zaradkiewicza do TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.08.2019, 07:37; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:37
Trybunał Konstytucyjny nie powinien zajmować się pytaniami prawnymi dotyczącymi statusu sędziów Sądu Najwyższego wybranych przez poprzednie składy Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny nie powinien zajmować się pytaniami prawnymi dotyczącymi statusu sędziów Sądu Najwyższego wybranych przez poprzednie składy Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny nie powinien zajmować się pytaniami prawnymi dotyczącymi statusu sędziów Sądu Najwyższego wybranych przez poprzednie składy Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Sprawę przed TK zainicjował jeden z nowych sędziów SN Kamil Zaradkiewicz. Kwestionuje powołania sędziów SN z lat 2000–2018. Przyczynkiem do tego ma być wyrok TK z 20 czerwca 2017 r. (sygn. akt K 5/17). Trybunał stwierdził wówczas m.in., że przepisy, zgodnie z którymi sędziów do składu KRS wybierali sami sędziowie, był niezgodny z konstytucją.

Jednocześnie sędzia Zaradkiewicz wniósł do TK o udzielenie zabezpieczenia. Miałoby ono polegać m.in. na nakazaniu Kamilowi Zaradkiewiczowi, jako przewodniczącemu składu orzekającego, a więc samemu sobie, przekazania akt sprawy prezesowi Izby Dyscyplinarnej w celu skierowania do TK pytania prawnego. Jednak zdaniem RPO wniosek ten powinien zostać odrzucony z uwagi na niedopuszczalność jego merytorycznego rozpoznania. Jak bowiem pisze Bodnar: „nie można udzielić zabezpieczenia w sprawie, w której niedopuszczalne jest orzekanie”.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • krol(2019-08-29 15:23) Zgłoś naruszenie 2015

  Kiedy w końcu zmiana na stanowisku RPO ? Dość już.

  Odpowiedz
 • Zoom(2019-08-29 21:36) Zgłoś naruszenie 1610

  RPO - pies na posyłki lewactwa brukselsko-berlinskiego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dfg(2019-08-29 15:31) Zgłoś naruszenie 1517

  W tych czasach (POPULIZMU i SOCJALIZMU) , to NAJLEPSZY Rzecznik Praw Obywatelskich......... I nic nie zmieni tego - nawet TVPiS ze swoimi niepokornymi dziennikarzami (na łańcuchu władzy).

  Odpowiedz
 • Bert(2019-08-30 20:40) Zgłoś naruszenie 74

  Rzecznik Partii Oszustów to obecnie jedna z wielu antywartości w naszym systemie władzy, przykład tego, jak z instytucji co do zasady pożytecznej i potrzebnej - można zrobić poprzez upolitycznienie odrażającą karykaturę.

  Odpowiedz
 • re(2019-09-01 12:31) Zgłoś naruszenie 41

  Dziwaczny tytuł. Postępowanie w sprawie tych kuriozalnych "pytań" podlega umorzeniu, bo jednoznacznie wynika to z obowiązującego prawa. Nie dlatego, że ktoś tego "chce". Wskazywanie przez konstytucyjny organ Państwa Polskiego na ten obowiązek wiążący TK nie jest żadnym "chceniem" lecz realizacją obowiązku nałożonego na ten organ. Wiem, że tytuły w prasie (i na portalach) muszą być lapidarne i skrótowe, ale bez przesady!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane