statystyki

Polska nadal torturuje ludzi

autor: Patryk Słowik14.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 14.08.2019, 09:12
Komitet zaleca, by Polska zainstalowała monitoring wizyjny we wszystkich miejscach przesłuchań osób zatrzymanych. Doradza również, by organizacje pozarządowe mogły monitorować miejsca pozbawienia wolności.

Komitet zaleca, by Polska zainstalowała monitoring wizyjny we wszystkich miejscach przesłuchań osób zatrzymanych. Doradza również, by organizacje pozarządowe mogły monitorować miejsca pozbawienia wolności.źródło: ShutterStock

Ogrom kwestii do poprawienia. Tak najkrócej można podsumować wnioski Komitetu Przeciwko Torturom Organizacji Narodów Zjednoczonych z okresowego sprawdzenia wykonywania przez Polskę Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Kwestia najistotniejsza: w Polsce nadal dochodzi do torturowania ludzi. Komitet zwraca szczególną uwagę na ich stosowanie na posterunkach policji. Podany jest przypadek nieżyjącego już Igora Stachowiaka, który był rażony taserem w policyjnej toalecie, mimo że nie stawiał żadnego oporu. Zdaniem międzynarodowego komitetu reakcja polskich władz w tej sprawie była spóźniona – nie do pomyślenia choćby było to, że funkcjonariusze nie zostali bezpośrednio po powzięciu informacji o zdarzeniu przez ich przełożonych zawieszeni.

Komitet zaleca, by Polska zainstalowała monitoring wizyjny we wszystkich miejscach przesłuchań osób zatrzymanych. Doradza również, by organizacje pozarządowe mogły monitorować miejsca pozbawienia wolności.

Komitet zwraca uwagę również na to, że osadzeni w zakładach karnych i osoby przebywające w aresztach śledczych również są ludźmi, zatem trzeba ich traktować z godnością. Chodzi przede wszystkim o to, że skazani za nawet najpoważniejsze przestępstwa powinni mieć dostęp do światła słonecznego, urządzeń sanitarnych, a miejsce odsiadki powinno być wentylowane. Zarazem komitet docenia, że polski system penitencjarny jest modernizowany.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-08-14 18:47) Zgłoś naruszenie 21

    Humanitarne warunki dla ossdzonych najcięższych przestępców.? Zgadzam się. To nadal ludzie. Tyle że nie należy dać się zwariować. To nie może być komfortowy hotel za pieniądze podatników. TO MA BYĆ KARA.... 😁

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane