statystyki

SN przyjrzy się charakterowi skargi nadzwyczajnej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:31
Jak podkreśla izba, zagadnienie możliwości dochodzenia zadośćuczynienia z tytułu naruszenia prawa do cieszenia się niezakłóconym życiem rodzinnym wywołuje rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.

Jak podkreśla izba, zagadnienie możliwości dochodzenia zadośćuczynienia z tytułu naruszenia prawa do cieszenia się niezakłóconym życiem rodzinnym wywołuje rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

Czy przed wniesieniem skargi nadzwyczajnej uprawniony powinien skorzystać z innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia orzeczenia? Na to pytanie odpowie poszerzony skład Sądu Najwyższego.

Skarga nadzwyczajna to stosunkowo nowa instytucja w naszym porządku prawnym. Została wprowadzona do systemu na początku zeszłego roku nową ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5). Nie dziwi więc, że jak dotąd kwestia charakteru prawnego tego rodzaju środka zaskarżenia nie była przedmiotem rozważań SN. Teraz się to zmieni za sprawą pytań prawnych, jakie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zadała składowi siedmiu sędziów SN.

Chce wiedzieć, czy skarga nadzwyczajna „jest środkiem zaskarżenia względnie subsydiarnym czy też bezwzględnie subsydiarnym, którego dopuszczalność uzależniona jest od uprzedniego wyczerpania możliwości skorzystania przez uprawnionego z innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia orzeczenia”.

Mówiąc prościej, izba pyta, czy przed skorzystaniem z instytucji skargi nadzwyczajnej należy spróbować wzruszyć orzeczenie za pomocą np. skargi kasacyjnej czy skargi o wznowienie postępowania, czy też nie ma to żadnego znaczenia dla rozpoczęcia procedury wprowadzonej nową ustawą o SN.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane