statystyki

SN: Cytat musi być uzasadniony. Inaczej narusza prawa wydawcy

autor: Szymon Cydzik12.08.2019, 08:55; Aktualizacja: 12.08.2019, 18:11
prasa, media, gazety

Sąd Najwyższy uznał, że zamieszczanie w przeglądzie prasy odnośników do całych artykułów nie mieści się w ramach „praw gatunku twórczości”, a przez to nie jest dozwolonym użytkiem i narusza interesy wydawcy.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy uznał, że zamieszczanie w przeglądzie prasy odnośników do całych artykułów nie mieści się w ramach „praw gatunku twórczości”, a przez to nie jest dozwolonym użytkiem i narusza interesy wydawcy.

W piątek trzech sędziów Izby Cywilnej SN uwzględniło skargę kasacyjną Infor Biznes, uchylając wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i przekazując mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Spór toczy się już od kilku lat między wydawcą Dziennika Gazety Prawnej a spółką Press-Service Monitoring Mediów z Poznania – jednym z dwóch największych w Polsce podmiotów oferujących przeglądy prasy dla firm i instytucji państwowych.

Infor w pozwie domagał się publicznego przyznania, że pozwana spółka korzystała bezprawnie z 41 tekstów z DGP, oraz usunięcia ich z baz oraz niepowielania i nierozpowszechniania następnych. W przeglądach prasy PSMM znajdowały się bowiem krótkie cytaty i omówienia materiałów z różnych mediów, a także odnośniki do pełnej treści zamieszczonej jednak na serwerach pozwanej, a nie wydawcy. W ten sposób czytelnicy przeglądu prasy mogli zapoznać się z całymi tekstami z interesującej ich dziedziny bez kupowania gazety, w której się ukazały.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane