statystyki

SN: Cytat musi być uzasadniony. Inaczej narusza prawa wydawcy

autor: Szymon Cydzik12.08.2019, 08:55; Aktualizacja: 12.08.2019, 18:11
prasa, media, gazety

Sąd Najwyższy uznał, że zamieszczanie w przeglądzie prasy odnośników do całych artykułów nie mieści się w ramach „praw gatunku twórczości”, a przez to nie jest dozwolonym użytkiem i narusza interesy wydawcy.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy uznał, że zamieszczanie w przeglądzie prasy odnośników do całych artykułów nie mieści się w ramach „praw gatunku twórczości”, a przez to nie jest dozwolonym użytkiem i narusza interesy wydawcy.

W piątek trzech sędziów Izby Cywilnej SN uwzględniło skargę kasacyjną Infor Biznes, uchylając wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i przekazując mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Spór toczy się już od kilku lat między wydawcą Dziennika Gazety Prawnej a spółką Press-Service Monitoring Mediów z Poznania – jednym z dwóch największych w Polsce podmiotów oferujących przeglądy prasy dla firm i instytucji państwowych.

Infor w pozwie domagał się publicznego przyznania, że pozwana spółka korzystała bezprawnie z 41 tekstów z DGP, oraz usunięcia ich z baz oraz niepowielania i nierozpowszechniania następnych. W przeglądach prasy PSMM znajdowały się bowiem krótkie cytaty i omówienia materiałów z różnych mediów, a także odnośniki do pełnej treści zamieszczonej jednak na serwerach pozwanej, a nie wydawcy. W ten sposób czytelnicy przeglądu prasy mogli zapoznać się z całymi tekstami z interesującej ich dziedziny bez kupowania gazety, w której się ukazały.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane