statystyki

Chojniak: To jest demontaż państwa prawa i nie są to słowa na wyrost [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak05.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:22
To jest demontaż państwa prawa i nie są to słowa na wyrost. Do tej pory, jeśli zapadał wyrok, mogliśmy mieć pewność, że przez władze będzie wykonany.

To jest demontaż państwa prawa i nie są to słowa na wyrost. Do tej pory, jeśli zapadał wyrok, mogliśmy mieć pewność, że przez władze będzie wykonany.źródło: ShutterStock

Rozmowa z Dr Łukaszem Chojniakiem, adwokatem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy niewykonanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego ujawnienie list poparcia dla kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa może stanowić przestępstwo niedopełnienia obowiązku z art. 231 kodeksu karnego?

W mojej ocenie jak najbardziej może. Oczywiście na tym etapie oficjalnym powodem niewykonania wyroku jest postępowanie wszczęte przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nie zmienia to postaci rzeczy, że należy zweryfikować, czy jest to rzeczywista podstawa, czy też wątpliwości co do naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych podnosi się w sposób instrumentalny tylko po to, by tego wyroku nie wykonać. Bo przecież kwestia rzekomej kolizji z przepisami o ochronie danych osobowych pojawiła się już po wyroku NSA, który ten problem musiał rozważać. Wracając do samej odpowiedzialności karnej, to przekroczenie lub niedopełnienie obowiązków, zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu, co również oznacza, że jeśli organy ściągania nie podejmą w tej sprawie własnej inicjatywy, każdy może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • xyz(2019-08-05 09:57) Zgłoś naruszenie 110

    Szanowny panie . Kandydował Pan na szefa ORA w Warszawie i był pan wówczas rzecznikiem dyscypliny. Słyszałem pełną Pana wypowiedż podczas wyborów i słyszałem również wypowiedz Pana mecenasa , który został wybrany na dziekana i wkrótce tymczasowo aresztowanego. Pan wypowiada się o przestrzeganiu prawa. A co robi Pana środowisko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • słow brak(2019-08-05 18:56) Zgłoś naruszenie 07

    Nadzwyczajna kasta dalej merda ogonem, nie podoba się jej, że nie mogą merdać psem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane