statystyki

Kodeks spółek handlowych: Prosta spółka akcyjna wchodzi do systemu

autor: Patryk Słowik05.08.2019, 08:36; Aktualizacja: 05.08.2019, 08:59
Na ostatniej prostej są dwie kolejne nowelizacje k.s.h.

Na ostatniej prostej są dwie kolejne nowelizacje k.s.h.źródło: ShutterStock

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, wprowadzająca do systemu nowy twór – prostą spółkę akcyjną, została podpisana w piątek przez prezydenta. Głowy państwa nie przekonał opór środowiska naukowego, które w nowych przepisach widzi demolowanie polskiego prawa spółek.

Prosta spółka akcyjna będzie, po spółkach akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, trzecim typem spółki kapitałowej. Ma być połączeniem najlepszych cech typów już istniejących. Służyć powinna głównie start-upom. Większość nowoczesnych niewielkich inicjatyw bardziej pasuje w swej charakterystyce do spółki akcyjnej. Nie dysponują one jednak ani kapitałem, ani możliwościami organizacyjnymi, by taką zakładać, więc z konieczności wybierają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Prosta spółka akcyjna cechować będzie się łatwością zakładania i likwidowania, prostotą w prowadzeniu oraz niskimi kosztami. Dla wielu rozpoczynających biznes najważniejsze będzie to, że wystarczy minimalny kapitał akcyjny w wysokości 1 zł.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-08-05 10:35) Zgłoś naruszenie 62

    I wykładniczo wzrośnie ilość wydudkanych naiwnych chcących być inwestorami...... 😁

    Odpowiedz
  • zs(2019-08-06 08:26) Zgłoś naruszenie 11

    Dotychczas Spółki były bardzo zbiurokratyzowane wg KSH i w Sądach -KRS , najgorzej było zlikwidować , pomimo ,że nie miała już nawet obrotów i zobowiązań . Procedury :Notariusz, sady, doradcy ,główni księgowi-BR bilanse ,rozliczenia wyniku, doradcy w zagmatwanych przepisach ,US i ich wymagania, to horror i duże koszty to pokonać szczególnie dla małych firm 2-5 osobowych. Tyle razy na ten temat pisano!. Zobaczymy jak z tą formą Spółki będzie ?.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane