statystyki

Rewolucja w postępowaniu administracyjnym [KOMENTARZ]

autor: Patryk Słowik31.07.2019, 08:33; Aktualizacja: 31.07.2019, 08:36
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wczoraj weszła w życie reforma postępowania administracyjnego, w tym duża zmiana w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z przyjętymi przez prawodawcę zmianami od decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje skarga do organu administracji publicznej.

Wszystko po to, by – cytując za prawodawcą – „element sądowy nie mógł kreować niepożądanych incydentów orzeczniczych”. P rawodawca, by zadbać o zgodność nowych przepisów z konstytucją, postanowił zachować zasadę, by od decyzji organu przysługiwała nadal skarga do sądu administracyjnego. W uproszczeniu więc typowa sprawa będzie wyglądała tak: d ecyzja organu --> skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego --> kasacja do NSA --> skarga na wyrok NSA do organu --> decyzja organu --> skarga do WSA --> i tak dalej.

N iektórzy eksperci mają zastrzeżenia do przyjętego modelu. Obawiają się, że stworzono proceduralne perpetuum mobile, przez które może nie dojść do wykonania wyroku sądu. Władza jednak nie widzi w tym problemu.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane