statystyki

Pośrednik w odbiorze odpadów też musi wpisać się do rejestru

autor: Leszek Jaworski03.08.2019, 19:00
Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne bez wymaganego ustawą wpisu do rejestru działalności regulowanej podlega karze pieniężnej.

Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne bez wymaganego ustawą wpisu do rejestru działalności regulowanej podlega karze pieniężnej.źródło: ShutterStock

Spółka, której jestem wspólnikiem, zawarła z jednym z hipermarketów umowę obejmującą świadczenie usług na odbiór odpadów. W jej zapisach wyraźnie stwierdzono, że faktyczny odbiór odpadów będzie zlecony podwykonawcy, tj. firmie wpisanej do rejestru. Burmistrz nałożył na spółkę karę pieniężną za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości bez wymaganego wpisu do działalności regulowanej w wysokości 75 tys. zł. Czy mógł obciążyć przedsiębiorcę sankcją, gdy faktycznie (fizycznie) nie odbierał on odpadów?

Tak, burmistrz mógł nałożyć karę na spółkę, która prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Przy czym przesłanką zastosowania tej sankcji nie jest uzależnione od faktycznego odbierania tych odpadów. Powodem obciążenie przedsiębiorcy karą jest brak rejestracji tej działalności. Pogląd ten potwierdza wyrok NSA z 7 maja 2019 r. (sygn. akt II OSK 1560/17).

W orzeczeniu tym sąd wyjaśnił, że ustawodawca szeroko – w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.u.c.p.) – zakreślił pojęcie odbierania odpadów. Zdaniem NSA nie ograniczył go wyłącznie do czynności faktycznych. Świadczy o tym sformułowanie „działalność w zakresie odbierania odpadów”. Ponadto według NSA takie rozumienie ww. pojęcia wynika z przyjętej w prawie cywilnym konstrukcji umowy zlecenia, która polega na wykonywaniu działalności na rzecz zleceniodawcy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane