Czy można zakwestionować status sędziego we wniosku o jego wyłączenie? Sprawą zajmie się TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.07.2019, 07:45; Aktualizacja: 24.07.2019, 07:45
Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.

Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.

Ze strony TK wynika, że zostały przyjęte do wspólnego rozpoznania pytania prawne Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Cywilnej dotyczące m.in. art. 49 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten mówi m.in. o prawie strony do złożenia wniosku o wyłączenie sędziego. Sądy pytające nabrały jednak wątpliwości, czy da się go pogodzić z konstytucją, gdy celem złożenia takiego wniosku jest de facto zakwestionowanie statusu sędziów SN. Chodzi tutaj o tzw. nowych sędziów, którzy zostali powołani do SN przez obecny, kwestionowany m.in. przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, skład Krajowej Rady Sądownictwa. Wnioski opierające się o tego typu argumentację składają strony występujące przed SN. Zrobiła tak m.in. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, która została stroną w sporze o odwołanie adwokata Sławomira Zdunka z funkcji przewodniczącego zespołu wizytatorów ORA. Stało się to po tym, jak mec. Zdunek zdecydował się wziąć udział w budzącym kontrowersje naborze do SN.

„W niniejszej sprawie ORA posłużyła się konstrukcją wywiedzioną z art. 49 k.p.c., w celu zakwestionowania statusu sędziowskiego wszystkich sędziów Sądu Najwyższego orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, upatrując przyczyn ich wyłączenia w przeświadczeniu ORA o nielegalności procedury powoływania tych sędziów, i tym samym jej przekonaniu o bezskuteczności tego powołania” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia sądu o skierowaniu pytań do TK.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane