Kolejna skarga RPO do SN okazała się zasadna

autor: Szymon Cydzik23.07.2019, 07:52; Aktualizacja: 23.07.2019, 08:07
W zeszłym roku do Biura RPO wpłynęło prawie 3 tys. skarg, w pierwszej połowie tego roku – 1,5 tys. Jak już informował DGP, z uwagi na niepewny status nowych izb SN i oczekiwanie na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE, rzecznik postanowił wstrzymać się z kolejnymi skargami nadzwyczajnymi.

W zeszłym roku do Biura RPO wpłynęło prawie 3 tys. skarg, w pierwszej połowie tego roku – 1,5 tys. Jak już informował DGP, z uwagi na niepewny status nowych izb SN i oczekiwanie na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE, rzecznik postanowił wstrzymać się z kolejnymi skargami nadzwyczajnymi.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła dwóch odmiennych rozstrzygnięć tego samego sądu w kwestii spadku po tej samej osobie – co godziło w zasadę pewności prawa. W 1997 r. sąd przyznał spadek po zmarłej kobiecie w całości jej córce. Po kilku latach wniosła ona sprawę ponownie do tego samego sądu. Ten zamiast sprawdzić, że już ją rozstrzygnął, rozpoczął nowe postępowanie i w 2003 r. przyznał spadek po połowie córce i synowi zmarłej.

Żaden z uczestników nie wniósł apelacji i postanowienie się uprawomocniło. Późniejszy wniosek córki o wznowienie postępowania zastał odrzucony w 2017 r.

Rzecznik praw obywatelskich w lutym 2019 r. wystąpił do SN ze skargą nadzwyczajną, wnosząc o uchylenie późniejszego orzeczenia spadkowego. Argumentował, że nie można tolerować sytuacji, w której córka odziedziczyła jednocześnie całość spadku i jego połowę, a syn nic oraz połowę spadku – a oba te postanowienia są stwierdzone prawomocnymi wyrokami.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane