Czy na dziecko które ukończy 18 lat trzeba dalej płacić alimenty?

21.07.2019, 10:30
Rodzic może legalnie uchylić się od obowiązku alimentacyjnego przede wszystkim jeśli dziecko jest w stanie się samodzielnie utrzymać.

Rodzic może legalnie uchylić się od obowiązku alimentacyjnego przede wszystkim jeśli dziecko jest w stanie się samodzielnie utrzymać.źródło: ShutterStock

Ukończenie przez dziecko 18. roku życia nie oznacza automatycznego ustania obowiązku alimentacyjnego na jego rzecz. Wbrew obiegowym opiniom świadczenie to nie ustaje również z momentem 26. urodzin dziecka, ukończenia przez nie szkoły czy studiów. Zgodnie z art. 133 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego alimenty należą się dziecku do momentu, w którym będzie ono w stanie utrzymać się samodzielnie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • xXx(2019-07-27 12:45) Zgłoś naruszenie 111

    To jest jakas patologia zeby jeszcze konia 26 letniego utrzymywac!!! Ktos naprawde to musi zmienic.W innych europejskich krajach nie ma czegos takiego wystarczy poczytac przepisy! Tylko chyba w PL hoduje sie darmozjady....Obowiazek powinnien wygasac po osiagnieciu max 24lat przy nauce i a jesli sie nie chce uczyc to natychmiast...To jest chore zeby leni smierdzacych utrzymywac!To moze bedzie studiowac i do 40lat???

    Odpowiedz
  • t 24(2019-07-22 12:43) Zgłoś naruszenie 82

    Proszę napisać że jak dobrze kombinuje to alimenty do śmierci a i cała armia urzędników łącznie z sądami się przy okazji wykarmi, dykta tektura patologia nie prawo, chory kraj chorzy ustawodawcy, pieniądze na marsze jak ten w Białymstoku. Trzeba przypomnieć że ci co budowali ojczyznę dla takich" wnuków sami gotowali zupę na lebiodzie i żyli w nędzy

    Odpowiedz
  • normą jest brak ojca(2019-07-21 15:56) Zgłoś naruszenie 66

    Pozwolmy ojcom porzucac dzieci zwlaszcza niepelnosprawne, zwolnijmy ich z alimentow bo sa biedni i z odpowiedzilanosci za problemy emocjonalne porzuconych. Mozemt liczyc na pomoc sadow w lekcewazeniu losu doroslych niepelnosprawnych dzieci. Takie wyroki juz zapadly.

    Odpowiedz
  • indelking(2019-07-21 14:51) Zgłoś naruszenie 85

    Rząd ugiął się pod naciskiem środowisk "samotnych matek" i pracuje nad projektem nowej ustawy. Ustawa przewiduje obowiązek alimentacyjny dla trzech, a nie jak do tej pory,jednego ojca. Samotna matka z dzieciątkiem bedzie mogła wskazać biologicznego tatusia oraz dwóch ojców chrzestnych objetych tym samym, co tatuś, obowiązkiem alimentacyjnym. Rząd przewiduje, że zaspokoi to roszczenia mamuś na pół roku. Prace ruszają jesienią

    Odpowiedz
  • fgfgf(2019-07-21 14:46) Zgłoś naruszenie 244

    głupie polskie przepisy wymyślone przez baranów

    Odpowiedz
  • Rak(2019-07-21 14:10) Zgłoś naruszenie 187

    Jest dorosły niech się utrzymuje sam ręce zdrowe do roboty a nie usprawiedliwia nie dzieciaka

    Odpowiedz
  • A co pózniej?(2019-07-21 13:47) Zgłoś naruszenie 132

    Sytuacja najczęściej się powtarza i później takie dziecko płaci do śmierci alimenty rodzicom.

    Odpowiedz
  • Marianna(2019-07-21 13:47) Zgłoś naruszenie 1342

    Dobry ojciec powinien lozyc na dziecko bez wzgledu na wiek dziecka poniewaz go skrzywdzil rozstajac sie z matka i narazil go na stres, lek, poczucie byc niechcianym dzieckiem ......

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz