statystyki

Skrócenie kadencji sędziego niezgodne z prawem? ETPC zajmie się polską reformą sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.07.2019, 07:56; Aktualizacja: 18.07.2019, 07:59
Autorem skargi jest Jan Grzęda, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego

Autorem skargi jest Jan Grzęda, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnegoźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) przyjął do rozpatrzenia skargę przeciwko Polsce złożoną przez jednego z sędziów wchodzących w skład poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Stawia on tezę, że skrócenie jego czteroletniej kadencji w tym organie było niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Autorem skargi jest Jan Grzęda, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przyczynkiem do jej złożenia były uchwalone w 2017 r. zmiany w ustawie o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3). Na podstawie nowych przepisów ówczesny skład rady został wymieniony bez zachowania okresu ustawowo zapisanej czteroletniej kadencji. W efekcie mandatu w tym organie został pozbawiony także Jan Grzęda.

Jego zdaniem przeprowadzone wówczas zmiany były reakcją na krytykę, jaką ówczesna Krajowa Rada Sądownictwa formułowała wobec reformy, którą w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzały władza ustawodawcza i wykonawcza. Zdaniem poprzedniej KRS miała ona na celu osłabienie niezależności sądownictwa.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

  • Ciekawski(2019-07-18 13:04) Zgłoś naruszenie 811

    a czy wybór Pana Grzędy na sędziego był zgodny europejskimi standardami ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ad(2019-07-18 10:18) Zgłoś naruszenie 610

    A co z sedziami wymieniajacymi zeznania swiadkow w sprawach spadkowych. Ns 226771977 nie wystepowal o spadek a wszystko dostal. Po Matce nie swojej i po bilogicznej. A dzieci spadkodawczyni z niczym .Wszystko rozkradzione wojt sprzedal nie swoje. Decyzje administracyjne lepsze niz prawo spadkowe i Kc i Kpc.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane