statystyki

RPO składa kasację od wyroku za zniesławienie

autor: Szymon Cydzik16.07.2019, 08:27; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:27
O kasację od tego wyroku wniósł rzecznik praw obywatelskich. Wskazał on, że wyrok I instancji zapadł z rażącym naruszeniem prawa.

O kasację od tego wyroku wniósł rzecznik praw obywatelskich. Wskazał on, że wyrok I instancji zapadł z rażącym naruszeniem prawa.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroków dwóch instancji skazujących dziennikarza lokalnych mediów na podstawie głośnego art. 212 kodeksu karnego. Przewiduje on za zniesławienie karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Swój wniosek RPO argumentuje tym, że sąd nie umorzył postępowania po rozprawie, na której nie pojawił się ani oskarżyciel, ani jego pełnomocnik.

W sprawie, którą zajął się rzecznik, akt oskarżenia do sądu skierowała wójt jednej z gmin, która uznała, że w lokalnym tygodniku dziennikarz dopuścił się pomówienia i naraził ją na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania zajmowanego stanowiska. W tekście, który ukazał się w 2006 r., panią wójt porównano do komendanta obozu przypominającego Berezę Kartuską, „truchła” i „padliny zalatującej batiuszką Stalinem na odległość”. W 2009 r. sąd rejonowy wymierzył autorowi 2,8 tys. zł grzywny oraz nakazał mu zwrócić koszty procesu. W następnym roku sąd II instancji utrzymał wyrok.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane