statystyki

Kuratorzy: Potrzeba jasnych reguł kontaktów z dziećmi

autor: Patryk Słowik16.07.2019, 08:12; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:12
Szanse na uchwalenie ustawy w obecnej kadencji parlamentu są bliskie zeru. Wypracowane rozwiązania mogą jednak służyć w kolejnej kadencji.

Szanse na uchwalenie ustawy w obecnej kadencji parlamentu są bliskie zeru. Wypracowane rozwiązania mogą jednak służyć w kolejnej kadencji.źródło: ShutterStock

Cieszy to, że resort sprawiedliwości dostrzega potrzebę uregulowania działalności kuratorów przy sprawach dotyczących dzieci. Martwi to, że w projekcie ustawy o kuratorskiej służbie sądowej nie zajęto się najbardziej palącymi i występującymi w praktyce problemami. Taką ocenę ministerialnej propozycji przedstawiają sami kuratorzy.

W największym skrócie, projekt przewiduje możliwość składania przez kuratorów sądowych wniosków w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Dookreślono także zasady, według których kurator ma być obecny podczas spotkań rodziców z dziećmi. Zakres zmian zdaniem kuratorów jest jednak zbyt mały. Dlatego Krajowa Rada Kuratorów postanowiła przedstawić własną propozycję.

I tak, kuratorzy chcą, móc pozyskiwać informacje o wykonywaniu orzeczeń nie tylko od organów zajmujących się statutowo opieką i wychowaniem, lecz od ogółu podmiotów mogących je posiadać. Chodzi o to, by np. stowarzyszenia zajmujące się osobami uzależnionymi przekazywały kuratorom informacje.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane