statystyki

Koszty za urzędówki niełatwo odzyskać

autor: Szymon Cydzik02.07.2019, 08:11; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:13
Nawet uzyskanie tytułu egzekucyjnego na siebie nie gwarantuje pełnomocnikowi uzyskania należnego wynagrodzenia.

Nawet uzyskanie tytułu egzekucyjnego na siebie nie gwarantuje pełnomocnikowi uzyskania należnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Adwokaci często narzekają na sposób wynagradzania przez państwo pomocy prawnej z urzędu. Problemem są nie tylko niskie stawki, ale także kłopoty z egzekwowaniem zapłaty.

Świadczyć o tym mogą trzy przypadki opisane na jednej z grup dyskusyjnych dla adwokatów. W pierwszym pełnomocniczka z urzędu wnioskowała o klauzulę wykonawczą dla wyroku, która obejmowała zarówno kwotę roszczenia, jak i koszty. Wystawiono ją na klienta, więc komornik przekazał pieniądze właśnie jemu. Gdy adwokatka upomniała się u niego o zwrot kosztów zastępstwa sądowego, klient stwierdził, że pieniądze już wydał. Okazuje się, że w takim przypadku uzyskanie zapłaty za pomoc prawną może być trudne.

Źle zaadresowany tytuł wykonawczy

– Jeżeli bezpodstawnie wzbogacony zużył środki, może być problem, bo w takim przypadku obowiązek zwrotu wygasa, chyba że wykaże się, że klient powinien wiedzieć o konieczności zwrotu – tłumaczy adwokat Zbigniew Kruger.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jaa(2019-07-02 11:45) Zgłoś naruszenie 41

    A wystarczy napisać, że Skarb Państwa płaci adwokatowi, bo to przecież Skarb Państwa przyznał stronie adwokata z urzędu. A później niech Skarb Państwa ściąga pieniądze od zobowiązanego. Obecna sytuacja jest chora. Czemu adwokat, który dostał np. 144 zł ma te kolosalne pieniądze przez komornika ściągać? Często pełnomocnicy z urzędu są przyznawani osobom z problemami psychicznymi, pieniaczom itp. Często ich pozwy okazują się niezasadne, a pieniędzy nie da się ściągnąć. Bez sensu cała ta procedura jest. Jest to nieuczciwe działanie Państwa wobec pełnomocników. Za ich pomocą Państwo zapewnia realizację prawa do sądu, ale utrudnia pełnomocnikom uzyskanie wynagrodzenia za to.

    Odpowiedz
  • adwokacinka(2019-07-02 15:49) Zgłoś naruszenie 10

    Oczywista oczywistość. Ale władza adwokatury bardziej są zajęte bojami o Trybuunał Konstytucyjny, Sąd Najwyzszy, protestami pod sądami niż załatwieniem szarej braci adwokackiej jakiego takiego normalnego wynagrodzenia. Zresztą jakbym był szefem warszawskich adwokatów i handlował działkami przy Pałacu kultury za kilkaset milionów, to co by mnie tam obchodziły kilkuset złotowe kłopoty jakiegoś adwokaciny z małego miasteczka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane