statystyki

Premia z książeczki na uwłaszczenie

autor: Julita Żylińska27.06.2019, 16:00; Aktualizacja: 27.06.2019, 17:37
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Do konsultacji trafił projekt zmiany ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. To jedna z nowelizacji, do których uchwalenia jeszcze w tej kadencji dąży resort rozwoju i inwestycji.

Ministerstwo proponuje dodatkowe cele, jakie uprawnią posiadaczy książeczek mieszkaniowych do ubiegania się o premię przy ich likwidacji (o planach DGP informował już w tekście „Premia z książeczki na opłatę uwłaszczeniową”, 24 czerwca 2019 r.). Jeśli zmiany wejdą w życie, uzyskanie premii będzie możliwe m.in. z tytułu opłaty przekształceniowej (jednorazowej lub rocznej za okres 5 lat). Resort proponuje, by właściciele książeczek mogli wystąpić o premię w związku z już uiszczoną opłatą. Mogliby też uzyskać premię na jej zapłatę. Warunkiem będzie zawiadomienie gminy lub wojewody o zamiarze. Wtedy w banku, który prowadzi ich rachunek oszczędnościowy, musieliby złożyć informację od właściwego organu o wysokości opłaty.

„Ponadto właściciel książeczki będzie zobowiązany do przedstawienia, w terminie 60 dni od dnia wypłaty premii gwarancyjnej, zaświadczenia właściwego organu o wniesieniu opłaty jednorazowej. W przypadku nieprzedstawienia tego zaświadczenia, będzie on zobowiązany do zwrotu równowartości otrzymanej premii gwarancyjnej w okresie 14 dni po upływie tego terminu, a po upływie tego okresu – wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane