statystyki

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Premia za panele słoneczne na bloku z płyty

autor: Julita Żylińska08.08.2019, 08:26; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:26
Brakuje dokładnych danych dotyczących liczby budynków z wielkiej płyty, w tym wybudowanych w technologii wymagającej wzmocnienia warstwy fakturowej.

Brakuje dokładnych danych dotyczących liczby budynków z wielkiej płyty, w tym wybudowanych w technologii wymagającej wzmocnienia warstwy fakturowej.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2018 r. poz. 966 wraz ze zmianami) przewiduje dodatkową premię dla spółdzielni, wspólnot, TBS-ów lub gmin, które zamierzają ocieplić budynek i wziąć na ten cel kredyt wspierany przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Gdy będą tylko ocieplać, dostaną premię na spłatę kredytu w wysokości 16 proc. kosztów inwestycji, zaś gdy wraz z dociepleniem zainstalują na dachu lub ścianie panele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy co najmniej 6 kW premia wyniesie 21 proc. kosztów termomodernizacji i zakupu oraz instalacji paneli. Ustawodawca wymienia też turbiny wiatrowe i rozwiązania hybrydowe, ale wiatraki w związku z potrzebnym terenem do ich postawienia zapewne nie będą realizowane.

Z takiego wsparcia mogą też skorzystać osoby fizyczne, gdy w swoim domu jednorodzinnym przy okazji ocieplenia zamontują mikroinstalację OZE o mocy maksymalnej co najmniej 1 kW. We wszystkim przypadkach warunkiem jest zaciągnięcie kredytu udzielanego przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który musi stanowić co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warunkiem uzyskania premii jest też audyt energetyczny, w którym wskazane będą optymalne rozwiązania techniczne i ekonomiczne, wpływające na efektywność ocieplenia budynku pod względem kosztów i przewidywanych oszczędności energetycznych i finansowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane