statystyki

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Premia za panele słoneczne na bloku z płyty

autor: Julita Żylińska08.08.2019, 08:26; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:26
Brakuje dokładnych danych dotyczących liczby budynków z wielkiej płyty, w tym wybudowanych w technologii wymagającej wzmocnienia warstwy fakturowej.

Brakuje dokładnych danych dotyczących liczby budynków z wielkiej płyty, w tym wybudowanych w technologii wymagającej wzmocnienia warstwy fakturowej.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2018 r. poz. 966 wraz ze zmianami) przewiduje dodatkową premię dla spółdzielni, wspólnot, TBS-ów lub gmin, które zamierzają ocieplić budynek i wziąć na ten cel kredyt wspierany przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Gdy będą tylko ocieplać, dostaną premię na spłatę kredytu w wysokości 16 proc. kosztów inwestycji, zaś gdy wraz z dociepleniem zainstalują na dachu lub ścianie panele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy co najmniej 6 kW premia wyniesie 21 proc. kosztów termomodernizacji i zakupu oraz instalacji paneli. Ustawodawca wymienia też turbiny wiatrowe i rozwiązania hybrydowe, ale wiatraki w związku z potrzebnym terenem do ich postawienia zapewne nie będą realizowane.

Z takiego wsparcia mogą też skorzystać osoby fizyczne, gdy w swoim domu jednorodzinnym przy okazji ocieplenia zamontują mikroinstalację OZE o mocy maksymalnej co najmniej 1 kW. We wszystkim przypadkach warunkiem jest zaciągnięcie kredytu udzielanego przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który musi stanowić co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warunkiem uzyskania premii jest też audyt energetyczny, w którym wskazane będą optymalne rozwiązania techniczne i ekonomiczne, wpływające na efektywność ocieplenia budynku pod względem kosztów i przewidywanych oszczędności energetycznych i finansowych.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane