statystyki

Premia z książeczki mieszkaniowej na opłatę uwłaszczeniową

autor: Julita Żylińska24.06.2019, 08:06; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:15
Wszystkie zmiany mają być zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Resort zakłada, że rząd przyjmie ten projekt w III kwartale.

Wszystkie zmiany mają być zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Resort zakłada, że rząd przyjmie ten projekt w III kwartale.źródło: ShutterStock

Jeszcze milion Polaków może być w posiadaniu książeczek mieszkaniowych, które weszły w obieg bankowy w latach 50. ubiegłego wieku. Gromadzone na nich oszczędności były oprocentowane i częściowo objęte premiami gwarancyjnymi państwa, by nie straciły na wartości. W czasach PRL książeczka była postrzegana jako przepustka do własnego M. Jednak inflacja w latach 80. i na początku 90. XX w., a także znaczny wzrost kosztów budowy i cen mieszkań w już rynkowej gospodarce rozwiał te nadzieje – wypłacana dziś średnia premia gwarancyjna stanowi równowartość ceny ok. 2 mkw mieszkania.

Z danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że na koniec grudnia 2018 r. nadal zarejestrowanych było 1 032 033 rachunków oszczędnościowych, a zgromadzone na nich środki to 532,8 mln zł. Średnia premia gwarancyjną w 2018 r. wyniosła 9315,4 zł wobec 8793,7 zł w 2017 r.

Obecnie właściciele książeczek (wystawionych do 23 października 1990 r.) są uprawnieni do premii gwarancyjnej, którą można uzyskać w przypadku realizacji określonego celu mieszkaniowego lub od 2009 r. także remontu (m.in. wymiana okien). W ubiegłym roku RPO alarmował, że obywatele skarżą się, że każdy rok utrzymywania książeczki powoduje kolejne straty. A nie mogą jej wykorzystać na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, ponieważ nie są w stanie zrealizować żadnej z czynności uprawniającej do uzyskania premii.

Samo ministerstwo zauważa, że w kolejnych latach liczba likwidowanych książeczek przy utrzymaniu niezmienionych rozwiązań prawnych może nadal się zmniejszać. – Prawdopodobnie przyczyną tego jest „wyczerpanie się” katalogu czynności uprawniających do realizacji książeczki. Większość pozycji w nim odnosi się do zakupu mieszkania lub uzyskania go w TBS i cel ten został w dużym stopniu osiągnięty. Natomiast właściciele mieszkań mają mocno ograniczone możliwości uzyskania premii gwarancyjnej. Katalog czynności umożliwiający ubieganie się o wypłatę premii gwarancyjnej nie był zmieniany od 2008 r. – tłumaczy MIR.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad(2019-06-24 17:40) Zgłoś naruszenie 10

    Majac caly wklad Spoldzienie dazyly do tego by przelac na ich konnto wklad ,ale mieszkania dalej nie bylo.Ludzie mysleli ,ze sad pomoze. Czy ktos wygral ze Spoldzielnia i ma kaucje gwarancyjna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane