TK: Wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego w sytuacji jego ułaskawienia - niezgodne z konstytucją

26.06.2019, 12:42; Aktualizacja: 26.06.2019, 13:17
Trybunał wydał orzeczenie w składzie pięciu sędziów. Przewodniczącym był sędzia Michał Warciński, a sprawozdawcą Zbigniew Jędrzejewski. Wyrok TK jest ostateczny.

Trybunał wydał orzeczenie w składzie pięciu sędziów. Przewodniczącym był sędzia Michał Warciński, a sprawozdawcą Zbigniew Jędrzejewski. Wyrok TK jest ostateczny.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy, które umożliwiają wniesienie kasacji od umorzenia przez sąd sprawy wobec oskarżonego, który został ułaskawiony przez prezydenta są niezgodne z konstytucją.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • przerwa śniadaniowa(2019-06-26 14:01) Zgłoś naruszenie 123

  Prezydent w trakcie trwającego procesu o ustalenie winy oskarżonego uniewinnił go - przepraszam ułaskawił a sędzia Jędrzejewski mówi, że to nie jest "ingerencja bezpośrednio w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości" Zdaje się że ktoś powinien z słowniku zmienić definicję ingerencji bo mam dysonans poznawczy. Zgodnie z polski prawem o winie oskarżonego zadecydować może wyłącznie sąd. Prezydent sam się zresztą przyznał, że jego akt łaski był uwolnieniem wymiaru sprawiedliwości od upolitycznionej sprawy czyli poprzez decyzję polityczną zaingerował w proces sądowy! "Ale nikt nam nie udowodni, że białe jest białe a czarne jest czarne!"

  Odpowiedz
 • re(2019-06-26 14:05) Zgłoś naruszenie 112

  Abolicja indywidualna nie jest ułaskawieniem i z pewnością nie może blokować wniesienia kasacji tam, gdzie jest ona dopuszczalna z mocy prawa. To nie budzi wątpliwości.

  Odpowiedz
 • bez urzędniczej łaski(2019-06-26 18:17) Zgłoś naruszenie 37

  Ułaskawienie polega na tym, że żaden sędzia prezydentowi łaski nie robi i musi je uznać. Wyrok TK bezbłędny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane