Trybunał wydał orzeczenie w składzie pięciu sędziów. Przewodniczącym był sędzia Michał Warciński, a sprawozdawcą Zbigniew Jędrzejewski. Wyrok TK jest ostateczny.źródło: ShutterStock
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy, które umożliwiają wniesienie kasacji od umorzenia przez sąd sprawy wobec oskarżonego, który został ułaskawiony przez prezydenta są niezgodne z konstytucją.
wróć do artykułuReklama
przerwa śniadaniowa(2019-06-26 14:01) Zgłoś naruszenie 123
Prezydent w trakcie trwającego procesu o ustalenie winy oskarżonego uniewinnił go - przepraszam ułaskawił a sędzia Jędrzejewski mówi, że to nie jest "ingerencja bezpośrednio w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości" Zdaje się że ktoś powinien z słowniku zmienić definicję ingerencji bo mam dysonans poznawczy. Zgodnie z polski prawem o winie oskarżonego zadecydować może wyłącznie sąd. Prezydent sam się zresztą przyznał, że jego akt łaski był uwolnieniem wymiaru sprawiedliwości od upolitycznionej sprawy czyli poprzez decyzję polityczną zaingerował w proces sądowy! "Ale nikt nam nie udowodni, że białe jest białe a czarne jest czarne!"
Odpowiedzre(2019-06-26 14:05) Zgłoś naruszenie 112
Abolicja indywidualna nie jest ułaskawieniem i z pewnością nie może blokować wniesienia kasacji tam, gdzie jest ona dopuszczalna z mocy prawa. To nie budzi wątpliwości.
Odpowiedzbez urzędniczej łaski(2019-06-26 18:17) Zgłoś naruszenie 37
Ułaskawienie polega na tym, że żaden sędzia prezydentowi łaski nie robi i musi je uznać. Wyrok TK bezbłędny.
Odpowiedz