statystyki

Wiceprezes TK kontynuuje atak na RPO: Znowu wykorzystuje do tego zdanie odrębne

autor: Piotr Szymaniak, Małgorzata Kryszkiewicz26.06.2019, 07:44; Aktualizacja: 26.06.2019, 07:44
Nie stoi na straży praw i wolności obywatela, nie ma wyróżniającej wiedzy prawniczej i uchybia godności sprawowanego urzędu – tak po raz kolejny o Adamie Bodnarze pisze Mariusz Muszyński, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

Nie stoi na straży praw i wolności obywatela, nie ma wyróżniającej wiedzy prawniczej i uchybia godności sprawowanego urzędu – tak po raz kolejny o Adamie Bodnarze pisze Mariusz Muszyński, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.źródło: ShutterStock

Nie stoi na straży praw i wolności obywatela, nie ma wyróżniającej wiedzy prawniczej i uchybia godności sprawowanego urzędu – tak po raz kolejny o Adamie Bodnarze pisze Mariusz Muszyński, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

RPO zdecydował się wycofać z TK wniosek dotyczący szeregu ustaw dotyczących służb (m.in. Policji, Straży Granicznej). Rzecznik miał wątpliwości, czy zgodne z konstytucją jest to, że zaskarżone regulacje nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na użycie przez te służby środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej. 5 czerwca TK wydał postanowienie o umorzeniu tego postępowania (sygn. akt K 7/16). Do tego orzeczenia zdanie odrębne złożył Mariusz Muszyński, wiceprezes TK.

Powód wycofania wniosku przez RPO był taki sam, jak przy każdej sprawie, która miała być rozpatrzona w pełnym składzie: udział tzw. sędziów dublerów. Są to osoby, które zostały – zgodnie z orzecznictwem TK – wybrane przez Sejm obecnej kadencji na miejsca już obsadzone. Do tego grona zaliczany jest także autor zdania odrębnego. Choć oczywiście, co widać przy lekturze dokumentu, on sam się z taką oceną nie zgadza. I bardzo żałuje, że TK nie widzi potrzeby (w postanowieniu o umorzeniu nie ma o tym ani słowa) odniesienia się do argumentów przedstawianych przez Bodnara. A skoro tak, to interweniuje sam.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane