NRA chce zmian w wynagrodzeniach za urzędówki

autor: Szymon Cydzik24.06.2019, 18:00
Jak informuje biuro prasowe MS, wniosek NRA nie wpłynął dotychczas do resortu. Gdy to się stanie, postulaty w nim zawarte zostaną poddane analizie.

Jak informuje biuro prasowe MS, wniosek NRA nie wpłynął dotychczas do resortu. Gdy to się stanie, postulaty w nim zawarte zostaną poddane analizie.źródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości projekt zmiany zasad wypłacania wynagrodzenia za sprawy z urzędu. Nowelizacja obowiązującego rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1714) zakłada, że adwokat będzie mógł wystąpić o wypłatę części kosztów udzielonej, a nieopłaconej pomocy prawnej. Na rozpatrzenie wniosku sąd będzie miał 14 dni. Wypłaty będą miały charakter zaliczek.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że pozostałe podmioty świadczące usługi dla sądu – biegli, tłumacze czy specjaliści – dostają wynagrodzenia na bieżąco. Podobnie po każdej rozprawie ryczałt otrzymują ławnicy. Tymczasem adwokaci muszą czekać na zapłatę za wykonaną pracę do prawomocnego orzeczenia, co w praktyce oznacza kilka lub kilkanaście lat. W tym czasie de facto wykonują pracę za darmo, a nawet w pewnym sensie kredytują Skarb Państwa.

Inną zmianą proponowaną przez samorząd adwokacki jest skreślenie par. 6 rozporządzenia. Przewiduje on, że w sprawach cywilnych strona zwycięska może się domagać wypłaty kosztów przez Skarb Państwa dopiero po wykazaniu bezskuteczności egzekucji od drugiej strony. Tworzy to kolejne zróżnicowanie i prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której adwokat reprezentujący stronę przegraną ma lepiej niż ten wspierający stronę wygrywającą. Pierwszy dostanie bowiem pieniądze od Skarbu Państwa bezwarunkowo, drugi zaś będzie musiał podjąć kolejne czynności.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane