statystyki

30 lat od zmiany ustroju. Czy oznacza to zasiedzenie nieruchomości odebranych w okresie PRL?

autor: Szymon Cydzik21.06.2019, 07:00
Warszawa 1

Warszawa 1źródło: ShutterStock

4 czerwca minęło 30 lat od zmiany ustroju w Polsce. Czy oznacza to ostateczne zasiedzenie przez Skarb Państwa nieruchomości odebranej obywatelom w okresie PRL?

W czasach Polski Ludowej państwo zagarnęło wiele nieruchomości, często niezgodnie z prawem. Nawet ówczesnym.

– Formy tego zaboru były zróżnicowane: od wydawanych niezgodnych z prawem decyzji po faktyczne przejęcie. Szczególnie brzemienna w skutki nie tylko pod względem gospodarczym, lecz także społecznym była nacjonalizacja gruntów rolnych na podstawie reformy rolnej z 1944 r. – mówi adwokat Jan Górski specjalizujący się w sprawach o zasiedzenie i odszkodowania od Skarbu Państwa.

Byli właściciele oraz ich spadkobiercy po zmianie ustroju występowali o zwrot tych nieruchomości, jednak Skarb Państwa podnosił zarzut zasiedzenia. Zrodziło to poważny problem praktyczny – z jednej strony od wywłaszczenia minęło kilkadziesiąt lat, ale z drugiej właściciele nie mogli się w tym czasie domagać zwrotu ze względu na realia polityczno-prawne.

26 października 2007 r. pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w uchwale nr III CZP 30/07 przyjął zasadę prawną, że władanie cudzą nieruchomością przez Skarb Państwa, uzyskane w ramach sprawowania władztwa publicznego, może być posiadaniem samoistnym prowadzącym do zasiedzenia. Sąd uznał też jednak, że przed 1989 r. mogły mieć miejsce przypadki, w których obywatele byli faktycznie pozbawieni możliwości realizacji prawa do sądu z przyczyn politycznych, co można uznać za stan siły wyższej, powodujący zawieszenie biegu zasiedzenia na rzecz Skarbu Państwa (sygn. akt OSNC 2008/5/43).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Cyrus(2019-06-21 19:44) Zgłoś naruszenie 70

  Opłaciło się przejście na model społecznej gospodarki rynkowej (w konstytucji) z kapitalizmu kompradorskiego, czyli układu kumpelskiego z bonzami rządzącej partii.

  Odpowiedz
 • Poszkodowani(2019-06-22 07:36) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce dalej okrada sie ludzi z własnosci wystarczy udac sie do starostwa w Bilgoraju jak kupuje sie przebieg granice dzialek u miejacowych bieglych geodetów ,współpracującymi z miejscowym sadem jak legaluzuje sie pokomunistyczne samowole dopasowujac odległosci kosztem działek sasiadów .Znikajace działki ,zmiany powierzchni ,własciciele ,znikajace dokumenty ,poprawiane mapy usowane osnowy z dzialek .Zasiedzenie stosuje sie gdzie bo nie w sadzie w Bilgoraju gdzie po 100 latach zmienia sie przebieg granic bez wiedzy sasiadow .W gminie Frampol gdzie bylo najwiecej oszustw geodetow ,kupionych za kase granic ,zrobione modernizacje wszystko by zatuszowac fałszerstwa ,byli pracownicy starostwa ulukowani w okolicznych gminach rownież we Frampolu.PROCEDER KWITNIE ,A MIEJSCOWE UKŁADY ROBIA GIGANTYCZNA KASĘ ,A W TLE ZASTRASZANIE NIEPOKORNYCH GDZIE SA ODPOWIEDNIE INSTYTUCJE JAK CBA CBS ,PAŃSTWO TEORETYCZNE NIKOGO NIC NIE OBCHODZI WSZYSTKO ODBYWA SIE W MAJESTACIE PRAWA

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polak(2019-06-21 18:09) Zgłoś naruszenie 62

  Taki rabunek, przez państwo totalitarne, nie ulega przedawnieniu ani zasiedzeniu.

  Odpowiedz
 • sok(2019-06-22 17:48) Zgłoś naruszenie 30

  Ale dla złodziei i kanciarzy nie ma przedawnienia.W Warszawie nic się nie zmienia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane