statystyki

Nowy zastępca rzecznika praw obywatelskich: Podjąłem już pierwsze interwencje [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik18.06.2019, 10:30; Aktualizacja: 18.06.2019, 10:32
Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktyczne chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie. To jest być może moje najważniejsze wyzwanie w nowej roli jako zastępcy RPO. Właśnie w takim formacie i w takiej perspektywie chcę służyć obywatelom.

Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktyczne chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie. To jest być może moje najważniejsze wyzwanie w nowej roli jako zastępcy RPO. Właśnie w takim formacie i w takiej perspektywie chcę służyć obywatelom.źródło: ShutterStock

- Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktycznie chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie - mówi Maciej Taborowski dla DGP.

Na jakich obszarach chce się pan skupić w swojej pracy w Biurze RPO?

Rzecznik Adam Bodnar powołał mnie na nieco ponad rok do końca kadencji. Zależy mu na tym, żeby przez ten czas w wybranych obszarach wzmocnić pracę urzędu i wdrożyć kolejne rozwiązania dobrze służące obywatelom. Mimo znanych problemów Biura RPO, związanych z ograniczaniem budżetu i jednoczesnym nakładaniem przez państwo nowych zadań, istnieje szansa, że na niektóre sprawy będę mógł spojrzeć świeżym wzrokiem, wnieść nowe pomysły.

Moim pierwszym zadaniem jest wzmocnienie Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego. Będę nadzorował jego pracę i starał się wdrażać nowe standardy, uwzględniające doświadczenia i prawo europejskie. A ten zespół zajmuje się bardzo różnymi sprawami, m.in. ochroną środowiska, konsumentów, prawami przedsiębiorców, podatnikami, ochroną zdrowia, samorządem terytorialnym, ale też kwestiami związanymi z ruchem drogowym. W każdej z tych dziedzin wiele się dzieje, są ważne dla obywateli zagadnienia do rozwiązania, np. prawa pieszych w związku z prawdziwą ekspansją hulajnóg elektrycznych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane