statystyki

Nowy zastępca rzecznika praw obywatelskich: Podjąłem już pierwsze interwencje [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik18.06.2019, 10:30; Aktualizacja: 18.06.2019, 10:32
Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktyczne chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie. To jest być może moje najważniejsze wyzwanie w nowej roli jako zastępcy RPO. Właśnie w takim formacie i w takiej perspektywie chcę służyć obywatelom.

Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktyczne chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie. To jest być może moje najważniejsze wyzwanie w nowej roli jako zastępcy RPO. Właśnie w takim formacie i w takiej perspektywie chcę służyć obywatelom.źródło: ShutterStock

- Jeśli chcemy dzisiaj skutecznie i praktycznie chronić prawa obywateli, musimy to robić jednocześnie na polskim i europejskim gruncie - mówi Maciej Taborowski dla DGP.

Na jakich obszarach chce się pan skupić w swojej pracy w Biurze RPO?

Rzecznik Adam Bodnar powołał mnie na nieco ponad rok do końca kadencji. Zależy mu na tym, żeby przez ten czas w wybranych obszarach wzmocnić pracę urzędu i wdrożyć kolejne rozwiązania dobrze służące obywatelom. Mimo znanych problemów Biura RPO, związanych z ograniczaniem budżetu i jednoczesnym nakładaniem przez państwo nowych zadań, istnieje szansa, że na niektóre sprawy będę mógł spojrzeć świeżym wzrokiem, wnieść nowe pomysły.

Moim pierwszym zadaniem jest wzmocnienie Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego. Będę nadzorował jego pracę i starał się wdrażać nowe standardy, uwzględniające doświadczenia i prawo europejskie. A ten zespół zajmuje się bardzo różnymi sprawami, m.in. ochroną środowiska, konsumentów, prawami przedsiębiorców, podatnikami, ochroną zdrowia, samorządem terytorialnym, ale też kwestiami związanymi z ruchem drogowym. W każdej z tych dziedzin wiele się dzieje, są ważne dla obywateli zagadnienia do rozwiązania, np. prawa pieszych w związku z prawdziwą ekspansją hulajnóg elektrycznych.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane